PROMOCJE
ŚWIECZNIK/WAZONIK z sercem 9,5cm
ŚWIECZNIK/WAZONIK z sercem 9,5cm
16,98 zł 10,98 zł
szt.
BILECIKI podziękowanie Różowy wózek 20szt
BILECIKI podziękowanie Różowy wózek 20szt
11,98 zł 6,98 zł
szt.
BILECIKI podziękowanie Błękitny wózek 20szt
BILECIKI podziękowanie Błękitny wózek 20szt
11,98 zł 6,98 zł
szt.
duża świeca/lampion różowy wózek 12/10 cm
duża świeca/lampion różowy wózek 12/10 cm
18,49 zł 10,98 zł
szt.
duża świeca/lampion Błękitny Wózek 12 cm/10 cm
duża świeca/lampion Błękitny Wózek 12 cm/10 cm
19,89 zł 10,98 zł
szt.
CZEKOLADKA UNIWERSALNA podziękowanie Sweet Peony
CZEKOLADKA UNIWERSALNA podziękowanie Sweet Peony
1,25 zł 0,90 zł
szt.
Łącznik do baneru niebieski wózek+tasiemka 25 m.
Łącznik do baneru niebieski wózek+tasiemka 25 m.
3,50 zł 2,10 zł
szt.
Łącznik do baneru różowy wózek+tasiemka 25 m.
Łącznik do baneru różowy wózek+tasiemka 25 m.
3,50 zł 2,10 zł
szt.
Litera do baneru chrzest święty BŁĘKITNY WÓZEK
Litera do baneru chrzest święty BŁĘKITNY WÓZEK
1,19 zł 0,70 zł
szt.
Litera do baneru chrzest św. różowy wózek
Litera do baneru chrzest św. różowy wózek
1,19 zł 0,70 zł
szt.
Serwetnik zamyślony aniołek - biała figurka
Serwetnik zamyślony aniołek - biała figurka
7,49 zł 5,49 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co jest potrzebne do chrztu?
Co jest potrzebne do chrztu?

Co jest potrzebne do chrztu? 

Chrzest Święty to z pewnością ogromne przeżycie dla rodziców i bliskich niemowlęcia oraz podniosła chwila dla wszystkich uczestników. Oprócz wymiaru duchowego i emocjonalnego warto jednak zwrócić uwagę na formalny aspekt tego wydarzenia. Zarówno rodzice, jak i chrzestni mają określone obowiązki, a do tego pojawia się konieczność zgromadzenia konkretnej dokumentacji czy zakupu wyprawki dla malucha. Co jest potrzebne do chrztu? Opis wszystkich istotnych kwestii znajdziesz w poniższym wpisie!

 

Dokumenty do chrztu, czyli podstawowe formalności

Aby dziecko mogło przyjąć swój pierwszy sakrament, wymagane jest dostarczenie odpowiednich dokumentów do parafii, w której ma odbyć się uroczystość. Co ważne samą chęć ochrzczenia nowego członka rodziny warto zgłosić miesiąc lub dwa miesiące wcześniej, aby spełnić wszystkie procedury oraz formalności, a także przygotować się do wydarzenia. Jakie dokumenty do chrztu okażą się niezbędne? 

 

 • Odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
 • Świadectwo ślubu kościelnego rodziców, oczywiście w przypadku, gdy małżeństwo zostało zawarte w innej parafii,
 • Dane rodziców chrzestnych,
 • Zaświadczenia od rodziców chrzestnych z parafii właściwych do ich miejsca zamieszkania, wskazujące na fakt, że są wierzący oraz praktykujący,
 • Kartki – zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

 

Powyższe dokumenty do chrztu to absolutna podstawa, bez której ceremonia nie może odbyć się w prawidłowy sposób. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześnie poinformować przyszłych rodziców chrzestnych o potrzebnych zaświadczeniach oraz wymaganiach (np. w postaci spowiedzi oraz jej potwierdzenia), aby mogli oni przygotować się w pełni do spełnienia swojej roli.

 

Co jest potrzebne do chrztu rodzicom chrzestnym?

Podstawowe dokumenty, które należy przekazać do parafii, zostały wymienione powyżej, jednak warto zwrócić uwagę na sam fakt wymagań, jakie muszą spełnić rodzice chrzestni. Ich rola jest niezwykle istotna, zwłaszcza z punktu widzenia duchowych aspektów sakramentu Chrztu Świętego. 

 

Po pierwsze, aby zostać matką lub ojcem chrzestnym, należy być praktykującym wyznawcą religii chrześcijańskiej (w Polsce w przeważającej większości jest to katolicyzm, jednak chrzest odbywa się również w kościele prawosławnym czy protestanckim). Jest to jednak nieformalne wymaganie i jego potwierdzenie znajduje się w zaświadczeniu wystawianym w parafii właściwej do miejsca zamieszkania. Rodzice chrzestni muszą spełnić ponadto dodatkowe wymagania:

 • Wiek powyżej 16 lat,
 • Udzielony sakrament bierzmowania,
 • Stan wolny lub życie w sakramentalnym małżeństwie.

 

Wybierając osobę, która ma zostać matką lub ojcem chrzestnym, koniecznie zwróć uwagę na powyższe wymagania. Pozwoli to uniknąć niezręcznych sytuacji, a w niektórych sytuacjach pomoże podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej osoby.

 

Akcesoria potrzebne do chrztu oraz wyprawka dla dziecka

Dokumenty do chrztu to formalna podstawa, która pozwala na przyjęcie sakramentu, jednak oczywiście zgromadzenie potrzebnych zaświadczeń nie kończy etapu przygotowań do uroczystości. Niezbędne są dodatkowe akcesoria oraz elementy ubioru maluszka, które pozwolą na pełne i zgodne z tradycją uczestnictwo w chrzcinach. Najważniejsze rzeczy, o które należy zadbać to:

 

 • Gromnica na chrzest – świeca, którą ojciec chrzestny odpala w trakcie trwania ceremonii,
 • Strój dla dziecka – podstawą jest oczywiście wygoda i komfort maluszka. W skład ubranka wchodzić może eleganckie body lub śpioszki, rajstopki, a także wygodny sweterek czy sukienka dla dziewczynki. Najlepiej sprawdzi się biały lub kremowy kolor, który doskonale nawiązuje do okazji,
 • Biała szata do chrztu – niezbędny element ceremonii. Zazwyczaj za zakup szaty odpowiada przyszła matka chrzestna. Jej rolą jest również przygotowanie szaty w trakcie uroczystości (o przebiegu ceremonii chrztu świętego przeczytasz w podlinkowanym artykule blogowym).

 

Powyższe części ubioru i akcesoria to bardzo ważne elementy, z których absolutnie niezbędna jest szata oraz świeca. Eleganckie ubranka dla dziecka to dodatek, który jednak jest niezwykle istotny i pozwala dopasować się do podniosłego klimatu uroczystości. 

 

Upominki z okazji Chrztu Świętego

Warto poruszyć również temat niezwiązany bezpośrednio z wymaganiami formalnymi czy proceduralnymi – takimi, jak dokumenty do chrztu, który jednak jest niezwykle istotny z punktu widzenia tradycji świętowania chrzcin. Mianowicie, jakie podarunki najlepiej sprawdzą się na tę okazję? Świętowanie chrzcin to również organizacja przyjęcia lub przynajmniej spotkania w gronie najbliższych. Warto pomyśleć o upominkach dla gości, a będąc osobą zaproszoną – o prezencie dla malucha oraz jego rodziców. 

 

Dobrym pomysłem są również upominki dla rodziców chrzestnych, w formie kartek pamiątkowych, pudełek z ozdobą nawiązującą do okazji czy chociażby gustownych słodkości. 

Rodzice chrzestni pełnią w końcu bardzo ważną rolę zarówno podczas ceremonii, jak i w całym życiu dziecka. Docenienie ich wkładu oraz chęci głębszego uczestnictwa w rozwoju malucha warto docenić. W przypadku upominków od gości świetnie sprawdzają się pluszaki, książeczki pamiątkowe lub eleganckie kartki. Jeżeli chcesz zadbać o wszystko, co jest potrzebne do chrztu, musisz zwrócić uwagę również na kwestie związane z prezentami.

 

Pozostałe elementy potrzebne do chrztu oraz organizacji przyjęcia 

Oczywiście pytanie, co jest potrzebne do chrztu, obejmuje właściwie wszystkie aspekty ceremonii, więc nie można zapomnieć również o elementach powiązanych ze świętowaniem tego wydarzenia. Przecież nie chodzi tu tylko o formalności i zaświadczenia do chrztu – liczy się również wspólne uczczenie tego wydarzenia. Niezależnie od tego, czy organizujesz chrzciny w lokalu, czy gościsz najbliższych w swoim domu, z pewnością przydatne okażą się ozdoby wnętrza czy dekoracje stołu z motywami nawiązującymi do sakramentu Chrztu Świętego. 

 

Zadbanie o elementy dekoracyjne wprowadzi doskonały klimat i sprawi, że świętowanie chrztu będzie jeszcze lepsze i bardziej zapadnie w pamięć wszystkim obecnym. Choć oczywiście wydarzenie ma w głównej mierze wymiar duchowy, nie można zapomnieć o odpowiednim uczczeniu tego dnia po ceremonii w kościele. Nawet niewielkie przyjęcie dla najbliższych będzie dla nich świetną pamiątką i doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

 

Co jest potrzebne do chrztu? Dokumenty formalności, ale także dodatki!

Chrzest Święty to podstawowy sakrament i ważne wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i całej rodziny. Warto odpowiednio przygotować się do ceremonii i nie zaniedbać zarówno wymagań formalnych, jak i dodatkowych elementów, niezbędnych dla udanej uroczystości. W powyższym wpisie zwróciliśmy uwagę zarówno na kwestie dokumentów do chrztu, jak i niezbędnych części garderoby czy dodatkowych akcesoriów, a także prezentów dla malucha i jego rodziców. Skoro wiesz już, co jest potrzebne do chrztu, zachęcamy do skompletowania zestawu niezbędnych rzeczy. Wiele z nich znajdziesz na naszym sklepie internetowym Sakramento, w zakładce dotyczącej Chrztu Świętego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl