
Co musisz wiedzieć zanim odmówisz lub odpowiesz pozytywnie na prośbę o zostanie rodzicem chrzestnym? Co się stanie, jak odmawia się bycia chrzestnym?
Odmowa bycia chrzestnym to sytuacja, z którą prędzej, czy później każdy będzie musiał się zmierzyć osobiście, zwłaszcza będąc członkiem wielodzietnej rodziny. Bycie chrzestnym lub chrzestną wiąże się bowiem z wielką odpowiedzialnością za dzieciątko, przystępujące do pierwszego sakramentu świętego. Maleńki chrześcijanin jest zbyt mały, aby poznać i zrozumieć zasady i kanon reguł obowiązujących w społeczności katolickiej, więc to właśnie rodzic chrzestny objaśnia mu chrześcijański savoir vivre, prowadzi malucha przez życie duchowe i wspiera rodziców w religijnym wychowaniu potomka. Chrzestny tak naprawdę towarzyszy dziecku przez całe życie i powinien być obecny podczas sakramentów takich jak: I Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie związku małżeńskiego, a nawet zawierzenie siebie Bogu i wstąpienie do duchowieństwa. Bycie chrzestnym to także rola związana z wydatkami, ponieważ chrzestni partycypują w kosztach rozwoju społecznego i zawodowego podopiecznego chrześniaka. Nie każdy nadaje się do pełnienia tak odpowiedzialnego zadania i ma predyspozycje do bycia przewodnikiem duchowym malucha, dziecka, czy nastolatka. Ponadto chrzestni muszą spełniać szereg wymagań ustanowionych powagą Kościoła Katolickiego, by móc dawać przykład i cieszyć się autorytetem młodego katolika. Ostatni argument z reguły decyduje o tym, że niektórzy niechętnie zapatrują się na podjęcie wyzwania i zastanawiają się, jak odmówić bycia chrzestnym i co dla rodziny się z tym wiąże.
Jeśli przed tobą decyzja, czy zostać chrzestnym rodzicem i nie jesteś zdecydowany, czy w ogóle nadajesz się do pełnienia tej roli, zapraszamy do lektury. Z bloga tworzonego przez zespół Sakramento dowiesz się wielu praktycznych rzeczy, związanych z pierwszym sakramentem, znajdziesz rady, podpowiedzi, tipy oraz odpowiedź na pytanie, czy odmowa bycia chrzestnym jest grzechem, a także, czy stoi za tym jakiś przesąd. Odmowa bycia chrzestnym w pigułce tylko na blogu Sakramento!
Co robi chrzestny na chrzcie?
Od odpowiedzi na to pytanie należy rozpocząć rozważania o odmowie bycia chrzestnym oraz konsekwencjach, jakie się z tym wiążą. Jakie obowiązki spoczywają na rodzicach chrzestnych podczas pierwszego zadania, do którego zostali zaproszeni przez rodziców chrześniaka?
Kościół Katolicki wymaga, aby kandydat na chrzestnego:
- przystąpił do trzech sakramentów: chrztu świętego, komunii świętej i bierzmowania,
- miał ukończony 16 rok życia,
- nie był obciążony karą kościelną,
- dawał swoim postępowaniem świadectwo życia chrześcijańskiego,
- postępował według przykazań wiary katolickiej.
Jeśli spełniasz powyższe wymogi, na chrzest musisz dostarczyć specjalną świecę do chrztu, tak zwaną gromnicę i odpalić ją od paschału na znak wiary w Chrystusa i symbol przyjecia maluszka do wspólnoty chrześcijańskiej. Następnym twoim zadaniem jest podpis pod aktem chrztu. Po mszy świętej następuje celebrowanie sakramentu w postaci uroczystego obiadu i poczęstunku zorganizowanego przez rodziców dzieciątka. Wedłud tradycji przyjęte jest wręczenie przez ojca chrzestnego lub matkę chrzestną pamiątkowego prezentu, związanego z przystąpieniem do sakramentu, takiego jak: biblia, album na zdjęcia, medalik z krzyżykiem, bransoletka z różańcem i krzyżykiem, przytulanki personalizowane oraz prezenty z metryczką na chrzest św.
Pozostałe obowiązki rodziców chrzestnych
Rodzice chrzestni są potrzebni nie tylko podczas pierwszego sakramentu, ale także podczas kolejnych sakramentów związanych z religią katolicką, czyli pierwszej komunii świętej, bierzmowania i małżeństwa. Choć biorąc udział w powyższych tradycyjnych obyczajach, nie spoczywa na rodzicach chrzestnych konkretny obowiązek, to rola przewodnika duchowego zobowiązuje do umacniania chrześniaka w wierze w Boga. W roli symbolu rodzice chrzestni na komunię święta, bierzmowanie i zaślubiny mogą podarować upominek nawiązujący do religii chrześcijańskiej, aby dziecko pamiętało o kodeksie chrześcijanina przez całe życie. Rzecz jasna, oprócz drobnego upominku, mogą zaskoczyć chrześniaków prezentem o znacznej wartości materialnej lub po prostu poratować zastrzykiem gotówki w kreatywnej formie plakatu czy skarbonki 3D.
Kogo nie należy brać za chrzestnych?
Jeśli to ty jesteś rodzicem maluszka mającego przystąpić do sakramentu chrztu świętego, również powinieneś wiedzieć, kogo nie brać nie za chrzestnych. Aby uniknąć rozczarowania, wybierz osobę, która nie tylko w otoczeniu uchodzi za przykładnego katolika, ale faktycznie codziennie praktykuje i wciela w życie prawdy chrześcijańskie. Będzie ona bowiem w stanie przekazać chrześniakowi odpowiednie wytyczne i wpłynie pozytywnie na jego rozwój duchowy. Za chrzestnych w związku z tym nie powinieneś brać osób, które nie mają ślubu kościelnego i żyją w związku, który nie wiąże się z sakramentem. Nie będą oni w stanie przekazać dziecku pełni wiary. Również chrzestnymi nie mogą być rodzice biologiczni, dziadkowie i rodzeństwo ani niespokrewnione osoby, które nie praktykują nauki Kościoła Katolickiego. Kogo wobec tego, poprosić o zostanie rodzicem chrzestnym? Najlepiej kogoś zaufanego, kto będzie dla dziecka przewodnikiem i doradcą duchowym, z którego może brać przykład. A jak to zrobić? Sprawdź nasze pomysły na pytania o bycie mamą chrzestną i tatą chrzestnym.
Czy można odmówić bycia ojcem chrzestnym i matką chrzestną?
Pytanie o zostanie rodzicem chrzestnym to nie tylko wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale przede wszystkim bardzo odpowiedzialne zadanie, obarczone wieloma obostrzeniami, dlatego nie każdemu taka rola może przypaść do gustu. Jeśli nie czujesz się na siłach, zanim udzielisz negatywnej odpowiedzi i porozmawiasz o tym z proszącymi o bycie chrzestnym rodzicami, przemyśl argumenty "za i przeciw", aby rozsądnie i taktownie odmówić bycia chrzestną lub chrzestnym. Najczęściej osoby odmawiające podają powody:
- brak czasu na pomoc w przygotowaniach do uroczystości chrztu świętego,
- względy materialne – rodzice chrzestni partycypują w kosztach utrzymania dziecka,
- względy duchowe – brak religijności i możliwości uczestniczenia w duchowym rozwoju chrześniaka,
- brak więzi emocjonalnej z rodzicami dziecka i samym dzieckiem.
Pamiętaj, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest otwarta i szczera rozmowa z rodzicami. O ile nie jesteś rzecz jasna osobą niepraktykującą i niezwiązaną emocjonalnie z proszącymi, to wszystko inne jest kwestią możliwą do przepracowania i skalkulowania. Także opcja prezentu na chrzest święty od mamy chrzestnej i taty chrzestnego.
Jak odmawia się bycia chrzestnym?
Jeśli żaden z argumentów w rozmowie z proszącymi nie jest w stanie oddalić cię od odmowy bycia chrzestnym, postępuj według zaleceń:
- grzecznie podziękuj za wyróżnienie, zaufanie i zaproszenie,
- nie trzymaj proszących w niepewności,
- odmów rzeczowo, asertywnie i otwarcie,
- nie unikaj kontaktu z rodzicami i nie szukaj wymówek,
- powołaj się na względy osobiste,
- nie ulegaj szantażowi emocjonalnemu w rodzinie.
Przesąd – odmowa bycia chrzestnym
Odmowa bycia chrzestnym według popularnych przesądów wiąże się ze skazaniem dziecka na pasmo życiowych nieszczęść i niepowodzeń. Dlatego wiele osób zostaje rodzicami chrzestnymi wbrew swojej woli, nawet wtedy, gdy spełniają wymogi Kościoła Katolickiego. Utarło się przekonanie, że nie wypada udzielić odmownej odpowiedzi na prośbę o trzymanie maluszka do chrztu oraz świadczenie pozostałych obowiązków rodzica chrzestnego przez całe życie chrześniaka, z obawy o to, co ludzie powiedzą i dlatego że maluszkowi będzie z tego powodu bardzo przykro jak dorośnie. Z czym jeszcze wiąże się odmowa bycia chrzestnym? Forum internetowe jest pełne informacji na ten temat. Znajdziesz tam szereg przesądów, m.in.:
- nie należy wybierać na chrzestną kobiety w ciąży,
- nie należy wybierać na chrzestnych osób związanych ze sobą przysięgą małżeńską,
- nie należy wybierać rodziców chrzestnych przed narodzinami maluszka,
- niezamężna kobieta może być matką chrzestną wyłącznie dla chłopca, a niezamężny mężczyzna – dla dziewczynki,
- odmowa bycia chrzestnym to grzech,
- dziecko upodabnia się do rodziców chrzestnych,
- po śmierci rodziców rodzice chrzestni przejmują w pełni opiekę nad dzieckiem,
- kategorycznie nie wolno odmawiać negatywnie na prośbę o zostanie rodzicami chrzestnymi,
Pierwszy przesąd wiąże się z wierzeniami ludowymi, że wybierając na mamę chrzestną kobietę ciężarną, jej nienarodzone dziecko odbierze zdrowie chrzczonemu maluszkowi. Co do drugiego popularnego przesądu, przyjęto że wybór małżonków na chrzestnych zwiastuje nieszczęście. Nie wolno również decydować się na konkretnych kandydatów na rodziców chrzestnych przed narodzinami maluszka, ponieważ przejmie ono wszystkie cechy mamy i taty chrzestnego. Panna musi zostać chrzestną chłopczyka, a kawaler dziewczynki, ponieważ to dobra wróżba, aby doczekali się własnego potomstwa. Kolejnym zabobonem na temat wyboru chrzestnych i odmowy jest ten, który wiąże odmowę z grzechem.
Co się stanie, jak odmawia się bycia chrzestnym?
Co się stanie, jak odmawia się bycia chrzestnym? Nic wielkiego, no chyba że jesteś osobą przesądną i ulegającą ludowym wierzeniom. Po prostu, jeśli w rodzinie zdarzy się odmowa bycia chrzestnym, na początku może być trudno, ale krępująca cisza po udzieleniu odmowy i racjonalnych argumentach jest lepsza niż bycie chrzestnym bez przekonania i z grzeczności. Już wiesz, dlaczego nie odmawia się bycia chrzestnym, według przesądów. Masz również wiedzę, że jeśli nie czujesz się na siłach sprostać zadaniu, możesz odmówić bycia chrzestnym rodzicem i wiesz, w jaki sposób najlepiej to zrobić, aby nikt nie poczuł się urażony.