Druga Komunia Święta – Jakie wybrać prezenty dla dziecka?
Druga Komunia Święta – Jakie wybrać prezenty dla dziecka?

Druga komunia święta – nowy zwyczaj w Kościele Katolickim. Z czym się wiąże kolejny sakrament? Jakie wybrać prezenty dla dziecka?

Druga komunia święta wbrew nazwie, nie ma nic wspólnego z sakramentem komunii świętej, natomiast podobnie jak I Komunia Święta wiąże się z okresem przygotowań, przyjęciem i prezentami. Skąd się wziął kolejny sakrament i dlaczego tak się nazywa, skoro nie ma związku z przyjęciem komunikantu przez dziecko? Czy przyjęcie drugiej komunii świętej jest dla wszystkich obowiązkowe? W jakim wieku uczniowie przyjmują nowy sakrament? Czy rodzice i rodzice chrzestni są obarczeni z tego tytułu zadaniami analogicznymi do tych podczas Komunii Świętej? Jakie prezenty wypada przygotować dla dziewczynek i chłopców z tej okazji? Z jakimi wydatkami należy się liczyć? Tego typu pytania zadają sobie rodzice, których dzieci są zobowiązane do przystąpienia do drugiej komunii świętej. 

Jeśli mieszkasz w okolicy Płocka zwyczaj drugiej komunii świętej nie jest dla Ciebie nowy i wiesz, czego można się spodziewać. Jeśli jednak, na skutek wytycznych episkopatu, twoje dziecko zostało objęte obowiązkiem przyjęcia sakramentu II Komunii Świętej, możesz być spokojny. Blog Sakramento to dobry adres, aby zaczerpnąć niezbędnych informacji na temat generalnej komunii świętej i jej znaczenia w życiu rodziny chrześcijańskiej. Nasz zespół udzieli Ci również wskazówek pozwalających uniknąć prezentowej gafy. Mamy na celu przede wszystkim sprawienie dzieciom radości z okazji nowego zwyczaju w tradycji chrześcijańskiej.

Druga komunia święta – co to jest?

Zanim poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania, najpierw powinieneś wiedzieć, czym właściwie jest druga komunia. Co to jest za sakrament? To po prostu uroczystość rocznicowa przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej połączona z odnowieniem sakramentu chrztu. Nazwa druga komunia święta, jest określeniem potocznym. Według zaleceń biskupich, to święto powinno mieć szczególną oprawę, a jego celem jest kształtowanie osobowości chrześcijańskiej. Druga komunia to świadome odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych innymi słowy.

W archidiecezji płockiej uroczystość obchodzona jest z wielką pompą, podobnie jak I Komunia Święta. Celebrowanie komunii generalnej wiąże się więc z wystawnym poczęstunkiem dla rodziny i wręczaniem dzieciom prezentów na drugą komunię świętą.

Drugą komunię w kościołach płockich obchodzi się od roku 1910, a wprowadził ją arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski. Ceremonia komunii generalnej początkowo kończyła konkretny etap katechizacji, a obecnie stała się uroczystością związaną z budzeniem się świadomości i radości uczestniczenia w życiu chrześcijańskim, wynikającym z sakramentu chrztu świętego.

Druga komunia – kiedy odbywa się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych?

W diecezji płockiej, jeszcze parę lat temu, uczniowie przystępowali do komunii generalnej w czwartej klasie szkoły podstawowej. Zmiany w szkolnictwie wprowadzone przez rząd – pojawienie się gimnazjów i obowiązek szkolny dla sześciolatków – spowodowały zamieszanie z terminami pierwszej i drugiej komunii świętej. Po raz kolejny kontrowersje narodziły się po zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków i wprowadzeniu sakramentu drugiej komunii świętej w całym kraju.

Przed reformą do Pierwszej Komunii Świętej przystępowali drugoklasiści, natomiast do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych – czwartoklasiści. Po reformie szkolnictwa episkopat uznał za stosowne, aby do Pierwszej Komunii Świętej przystąpili uczniowie klas trzecich, a do komunii generalnej uczennice i uczniowie klas szóstych. 

Kolejna zmiana wprowadzona przez rząd, czyli zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, powoduje że dziewięciolatkowie przystępujący do I Komunii Świętej są ponownie w drugich klasach podstawówki. Wygaszenie gimnazjów sprawia, że uczniowie kończą pierwszy etap edukacji w klasie czwartej. Dlatego do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych będą ponownie przystępować uczniowie klas czwartych. 

Druga komunia święta – rekomendacje Episkopatu

Nowa podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce zakłada, że każdy etap edukacyjny powinien kończyć się ważnym dla katolików wydarzeniem. Pierwsza komunia kończy naukę w drugiej klasie, a odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych – edukację w szkole podstawowej.

Na jakiej podstawie dziecko jest dopuszczane do drugiej komunii świętej? Uczeń powinien spełnić następujące warunki: 

 • uczęszczać systematycznie na katechezę,
 • uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych,
 • znać w odpowiednim stopniu religię i mieć wiedzę o chrześcijaństwie. 

Rodzice natomiast są zobowiązani do pokrycia kosztów pamiątek komunijnych dla dzieci, dekoracji kościoła podczas uroczystości oraz darów dla parafii katedralnej.

Jak wygląda druga komunia święta?

Czy podobnie jak w przypadku Pierwszej Komunii Świętej są wytyczne odnośnie oprawy, strojów, czy prezentów? Kościół zaleca jedynie, aby celebrowana uroczystość była na odpowiednim poziomie z poszanowaniem doniosłości sakramentu. Jeśli chodzi o miejsce świętowania i ilość gości, wybór leży po stronie rodziców. Co do strojów, zwyczajowo dzieci przystępują do komunii generalnej, w strojach komunijnych, chyba że zdążyły z nich wyrosnąć. Uroczysta msza święta kończy biały tydzień w rocznicę I Komunii Świętej i podczas niej odbywa się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych jako druga pierwsza komunia.

Jeśli zbliża się w Twojej rodzinie druga komunia święta – prezenty mogą, ale wcale nie muszą mieć znacznej wartości materialnej. 

Druga komunia święta – prezenty 

Jak kupić mądry prezent na komunię drugą? W jaki sposób sprawić, że prezent drugokomunijny wywoła radość u dziecka i jednocześnie będzie wyjątkową pamiątką? Rekomendujemy sprawdzone propozycje prezentów na drugą komunię dla dziewczynki i chłopca. 

Wśród topowych prezentów nie może zabraknąć upominków takich jak: 

 • albumy na zdjęcia,
 • księgi gości komunijnych,
 • gry dla dzieci i całej rodziny,
 • pamiątki religijne,
 • ramki na zdjęcia,
 • biblia,
 • encyklopedia,
 • słodkości,
 • karty z życzeniami,
 • skarbonki 3D,
 • etui na pieniądze,
 • pudełka na pieniądze,
 • eleganckie zestawy do pisania
 • plakaty.

Uniwersalne i personalizowane prezenty na komunię generalną

Prezenty na drugą komunię można spersonalizować, by stały się dla dziecka wyjątkową pamiątką. Wystarczy, że do wybranego prezentu dodasz personalizację, czyli nadrukowane imię dziewczynki lub chłopca, datę uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz nazwę święta. Prezent personalizowany będzie dla dziecka, o wiele bardziej wartościowy niż tradycyjne prezenty komunijne. 

Warto pamiętać o odpowiednim opakowaniu, zwłaszcza, jeśli zdecydowałeś się podarować dzieciom odnawiającym przyrzeczenia chrzcielne pieniądze. Pomysłowe etui na pieniądze, skarbonki w ramkach 3D oraz skrzynie drewniane z zastrzykiem gotówki sprawią o wiele większą radość u obdarowanych niż koperta z banknotami.

Przyjęło się, że rodzice chrzestni podarowują swoim komunijnym chrześniakom Biblię, aby dzieci mogły samodzielnie kontynuować pogłębianie wiedzy religijnej. Jeśli nie jesteś jednak chrzestnym, a po prostu krewnym zaproszonym na uroczystość komunii generalnej, podaruj dziecku encyklopedię z personalizowaną okładką. Będzie uradowane znajdując ciekawostki z różnych kontynentów, oglądając kolorowe ilustracje i mając taką oryginalną i wartościową dekorację w swoim pokoju.

Czy druga komunia jest obowiązkowa?

Dlaczego Episkopat wprowadził zwyczaj drugiej komunii w całym kraju? Ze względu na fakt, że jest to uroczyste podsumowanie pewnego etapu w życiu dziecka. Zakończenie szkoły podstawowej z jej programem katechetycznym nie może kończyć współistnienia życia świeckiego i religijnego, dlatego biskupi uznali, że reforma szkolnictwa jest okazją do pogłębienia wiary. Stąd wyniknął obowiązek odnowienia sakramentu chrztu w rocznicę I Komunii Świętej.

Dzieci są w komunijnych strojach, wiele rodzin wynajmuje z tej okazji lokale, zapraszana jest cała rodzina i wręczane są prezenty. Dlatego uroczystość często nazywana jest drugą komunią. I to głównie od rodziców zależy, jak będzie przebiegało świętowanie, w jakiej formie i jakie prezenty na 2 komunię otrzyma dziecko.

Dlatego, jeśli otrzymałeś zaproszenie na uroczystość, taką jak druga komunia – prezent może mieć wymiar bardziej duchowy niż materialny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium