Ile kosztuje Chrzest Święty dziecka?
Ile kosztuje Chrzest Święty dziecka?

Uroczystość Chrztu Świętego dziecka jest niezwykle wzruszającym i pełnym emocji momentem, który wiąże się z wieloma przygotowaniami. Tuż po przeprowadzonej ceremonii kościelnej, wszyscy uczestniczący w niej goście zwykle są zapraszani na poczęstunek, który wedle inwestycji rodziców może obywać się w restauracji lub domu. Wybór miejsca imprezy uzależnia to, ile kosztuje Chrzest Święty i jaką dodatkową pracę w jego organizację muszą włożyć rodziciele maleństwa. Na jaką formę zatem warto się zdecydować, aby w pełni cieszyć się tym podniosłym momentem, zachować jego wspomnienia, a jednocześnie być spokojnym o obsługę i zadowolenie gości oraz budżet, jaki chcemy na wszystko przeznaczyć?

 

W Kościele

Wszystko zaczyna się w Kościele i tam też rodzice dowiadują się, ile kosztują chrzciny, oraz jaka jest procedura składania dokumentów, potrzebnych do udzielenia sakramentu. Chociaż udzielanie chrztów jest bezpłatne, zwyczaj nakazuje złożenie w parafii niewielkiej kwoty za posługę kapłańską. Czasem jej wysokość jest dowolna, kiedy indziej zasugerowana, a oscyluje w granicach od 50 zł do 300 zł. Mimo iż sama ceremonia jest raczej kameralna, to warto przygotować się do niej z wyprzedzeniem, aby nie doszło do zaskakujących sytuacji, które mogą opóźniać datę ochrzczenia dziecka. Parafie bowiem indywidualnie wyznaczają własne procedury, wymagając odpowiednich dokumentów, kierując na nauki lub też wyznaczając daty, w których odbywają się ceremonie.

 

Sakrament przyjęcia Chrztu Świętego w Kościele wiąże się także z odpowiednim ubraniem maleństwa oraz zakupem artykułów sakralnych, takich jak szatka na Chrzest i gromnica. Są to niezbędne detale, które służą całemu obrzędowi przyjęcia sakramentu. O ile koszt dewocjonaliów do Chrztu nie jest wysoki i zamyka się w kwocie 50 zł, to samo ubranko dziecka jest sprawą indywidualną. Jeśli rodzice nie chcą ponosić wysokich kosztów, decydują się na skromny strój, chociaż piękne, strojne ubranka, w postaci sukienek lub maleńkich garniturów są częściej widziane. Ich cena oscyluje w granicach 150 zł za cały zestaw.

 

Kiedy wszystkie formalności kościelne zostaną potwierdzone i znana będzie już data Chrztu Świętego, kolejnymi krokami są zaproszenia gości oraz przygotowywanie oprawy imprezy.

 

Zaproszenia dla gości

Bez względu na to, czy przyjęcie z okazji Chrztu Świętego dziecka, będzie organizowane w domu czy w restauracji, konieczne jest poinformowanie gości o przewidywanej dacie, godzinie i miejscu imprezy. Forma telefoniczna jest dopuszczalna, ale z pewnością oryginalne zaproszenia na Chrzest Święty są bardziej eleganckim wyrazem szacunku do osoby, której się go wręcza. Biorąc pod uwagę, że przyjęcia z okazji duchowego święta nowonarodzonego dziecka są zazwyczaj kameralne, koszt wszystkich zaproszeń nie jest bardzo obciążający. Cena za sztukę oscyluje w granicach 6 zł, a wybór wzorów jest bardzo duży, dlatego każdy może znaleźć motyw, bliski swoim upodobaniom. Bardzo oryginalną i elegancką formą są personalizowane  zaproszenia na Chrzest Święty, w których można umieścić zdjęcie maleństwa, co jest dodatkową pamiątką tego ważnego wydarzenia. Ceny bardziej wyrafinowanych projektów zaproszeń wahają się w granicach od 15 zł do 30 zł.

 

Chrzest w restauracji

Decyzją, która wymaga wielu przemyśleń, jest wybór miejsca, gdzie odbyć ma się przyjęcie z okazji Chrztu Świętego. Decydujący wpływ ma z pewnością przewidywany przez rodziców budżet, jaki chcą przeznaczyć na organizację chrzcin swojego dziecka.

 

Wygodną i coraz częściej wybieraną formą jest organizacja imprezy w lokalu, gdzie personel zarządzający dba o wszystkie detale, takie jak aranżacja przestrzeni, dostosowanie powierzchni, układ stołów, estetyka podania potraw, bogate menu, oraz sama obsługa. Wszystkie zatem czynności, które zajmują sporo czasu i nerwów, powierza się restauracyjnej kadrze, tym samym mogąc się cieszyć czasem spędzanym w gronie gości, oraz otaczaniu opieką maleństwa. Minusem jest jednak brak decyzyjności o tym, jak ma wyglądać wystrój sali, ponieważ wszystkie dekoracje na Chrzest są wybierane przez obsługę, co czasem może okazać się sporym problemem. Oczywistym jest też, że sam koszt wynajęcia lokalu, oraz powierzenie mu wszystkich usług, jest dość wysoki. Mimo, że średnia cena za organizację przyjęcia Chrztu Świętego wynosi zazwyczaj około 100 zł, to zakres usług, wchodzących w ten koszt może być bardzo różny, dlatego warto dokładnie zapoznać się z treścią podpisywanej umowy. Oprócz podstawowego menu, w skład którego najczęściej wchodzą obiad, deser i zimna płyta, lokale czasem pobierają dodatkowe opłaty za napoje ciepłe i zimne, słodkości w postaci ciast, bądź wyznaczają godzinę, do której zaproszeni goście muszą opuścić restaurację. Wszystkie dodatkowe opłaty mogą podwyższać finalną cenę za gościa do nawet 200 zł, a to robi już pokaźną kwotę.

 

Chrzest w domu

Organizacja przyjęcia w warunkach mieszkalnych jest sprawą bardzo indywidualną i często uzależnioną od wymiarów powierzchni lokalu. Usadzenie 20 osób w niewielkim mieszkaniu może okazać się wyzwaniem, które często przerasta organizatorów. Jeśli jednak metraż pozwala, to możliwości stworzenia kameralnej i bardzo rodzinnej atmosfery są bardzo duże.

 

Ogromną zaletą przeprowadzenia imprezy z okazji Chrztu Świętego w domu jest właśnie intymność, której nigdy nie zazna się w restauracji. Samo niemowlę, czując bezpieczeństwo własnego mieszkania jest dużo spokojniejsze, a co za tym idzie, rodzice i goście mogą cieszyć się własnym towarzystwem. Część oficjalna, związana z podawaniem posiłków coraz częściej jest zlecana firmom cateringowym, dzięki czemu gospodyni nie musi martwić się ogromem pracy, związanej z gotowaniem (ten w przypadku pracy samodzielnej to koszt około 600 zł przeznaczony na produkty). Profesjonalne usługi dowozu potraw dbają także o wyposażenie w postaci nakrycia stołu (talerzy i sztućców) dzięki czemu logistyka tego przedsięwzięcia jest spokojna i zachowana na wysokim poziomie. Całkowity koszt usług cateringowych oscyluje w granicach od 60 zł do 80 zł za osobę. Warto jednak szukać firm sprawdzonych, polecanych, lub uprzednio skorzystać z ich wyrobów, aby mieć pewność, że podawane potrawy, trafią w gust gości.

 

Dekoracje na Chrzest Święty

Nie ma wątpliwości, że samodzielna organizacja przyjęcia w domu może okazać się wspaniałą przygodą, ze względu na zaangażowanie własnej wyobraźni i stworzenie przestrzeni, która ubarwi całość imprezy. Niezastąpionymi atrybutami są dekoracje na Chrzest Święty, którymi można otoczyć całe tło przyjęcia. Ozdoby wnętrza w postaci balonów, girland i personalizowanych akcesoriów są niewielkim kosztem całej inwestycji, który jednocześnie może odmienić otoczenie, nadając mu elegancji w tym niezwykłym momencie. Dekoracje stołu, którymi mogą być świece, serwetki, lub subtelne confetti sprawią, że oprawa domowej atmosfery przybierze restauracyjnego, luksusowego wyglądu. Koszt, jaki należy przeznaczyć za zakup artykułów dekoracyjnych jest bardzo indywidualny i uzależniony od preferencji organizatora, ale może się zamknąć w około 200 zł.

 

Podsumowując to, ile kosztuje Chrzest Święty, można łatwo zauważyć, że wszystko uzależnione jest od wyborów związanych z całą organizacją przedsięwzięcia. Zlecenie wszystkich usług personelowi restauracji może zamknąć się w kwocie około 2.500 zł, natomiast przeprowadzenie imprezy w domowych warunkach to koszt około 1.800 zł. Pamiętać jednak należy o tym, że przy organizacji Chrzcin nie warto kierować się tylko aspektami finansowymi. To ważny dzień w życiu całej rodziny, dlatego należy spędzić go w sposób wyjątkowy, zachowując wspaniałe wspomnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl