Jak nakryć stół komunijny?
Jak nakryć stół komunijny?

Jak nakryć stół komunijny?

Komunia to niewątpliwie jeden z najważniejszych dni dla dziecka wkraczającego powoli w wiek nastoletni. Jest to zarówno przeżycie duchowe dla niego i jego rodziny, jak i okazja do świętowania oraz wspólnej zabawy w gronie najbliższych. Sposób organizacji przyjęcia komunijnego ulegał przez lata znacznym przemianom, co obecnie widać chociażby po rosnącym zainteresowaniu tematem wystroju sali czy powiększającej się różnorodności ciekawych dodatków. Aby móc wspominać ten moment jak najlepiej, warto zadbać o zapewnienie doskonałej atmosfery wszystkim uczestnikom. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, czym powinna charakteryzować się dekoracja stołu na komunię, aby zrobić dobre wrażenie.

 

Dekoracja stołu komunijnego – o czym należy pamiętać?

Przy obmyślaniu strategii dekoracji stołu na komunię, warto wziąć pod uwagę kilka odrębnych elementów, które ostatecznie układają się w jedną, doskonale pasującą do siebie całość. Poniżej omówione zostały takie elementy, jak obrus komunijny, zastawa, czy pozostałe drobne akcesoria oraz stroiki. Jeżeli żaden z elementów nie zostanie zaniedbany, ostateczny efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

 

Po pierwsze: obrus

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć dekorując stół na komunię, jest wybór właściwego obrusu. Co ważne, to istotny punkt nie tylko ze względu na walory wizualne, ale i funkcjonalne. Dlaczego tak jest? Ten element jest oczywiście ozdobą, która sprawia, że stół na przyjęciu z okazji komunii świętej prezentuje się niezwykle zjawiskowo. Z tego względu najgorszym możliwym scenariuszem byłoby jego zabrudzenie. Na całe szczęście znaczna część produkowanych dziś egzemplarzy tworzona jest z materiału odpornego na wchłanianie się jakichkolwiek cieczy. Wybór plamoodpornego obrusu na komunię, który dodatkowo ładnie się prezentuje, będzie strzałem w dziesiątkę!

 

OBRUS plamoodporny

 

Kolor obrusu, jak i zresztą większości akcesoriów wpływających na ostateczny wystrój stołu na komunię, jest dosyć oczywisty i nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że królują tutaj odcienie bieli oraz złota. Co ważne, białe elementy wcale nie muszą być nudne i jednolite – wystarczy odrobina fantazji oraz ciekawy pomysł. Świetnym urozmaiceniem samego obrusu będą np. ciekawie zdobione bieżniki. Na rynku dostępne są obecnie personalizowane wersje z imieniem dziecka przystępującego do komunii, co sprawdza się doskonale podczas tego typu uroczystości. Można zdecydować się na ciekawe motywy kwiatowe lub postawić na klasyczną elegancję i wybrać jednolity, złoty bieżnik, który doskonale urozmaici całą kompozycję. 

 

Wybór komunijnej zastawy

Jednym z najważniejszych elementów wystroju stołu komunijnego jest oczywiście zastawa. Naturalnie niewiele osób kupuje ją specjalnie z myślą o przyjęciu, a w przypadku organizacji wydarzenia w lokalu, nie ma zbyt dużego wpływu na jej rodzaj. Warto jednak zainteresować się sprawą jeszcze przed wyborem sali. W przypadku organizacji komunii w domu, temat jest bardziej rozwojowy. Jeżeli nie można sobie pozwolić na zorganizowanie elementów zastawy specjalnie na tę okazję, warto chociaż zastanowić się, jak dobrze wykorzystać dostępne akcesoria. Najlepiej wybrać proste talerze w białym kolorze, a przyozdobienie pozostawić dodatkowym elementom – w tej roli świetnie sprawdzą się serwetki, specjalne stroiki na komunię, czy chociażby kompozycje wykonane z kwiatów. Jeżeli chodzi o pozostałe elementy – sztućce oraz naczynia, warto stawiać na klasykę i subtelną elegancję, bez krzykliwych kolorów.

 

Serwetki i kieszonki – dekoracje komunijne w dobrym guście

Drobnymi elementami, które wpływają na całą dekorację stołu komunijnego, są serwetki. Ich główną rolą jest oczywiście zapewnienie komfortu gościom podczas jedzenia, ale w naturalny sposób stanowią również element ozdobny. Warto więc wybierać egzemplarze z elegancką, dopasowaną do okazji grafiką. Świetnym dodatkiem do serwetek będą również kieszonki komunijne na sztućce. Pomagają one w świetnym stylu zorganizować w jednym miejscu łyżki, noże i widelce. Mogą zawierać elementy graficzne korespondujące z serwetkami i pozostałymi elementami ozdobnymi, dzięki czemu w łatwy sposób będzie można uzyskać spójną stylizację.

 

KIESZONKA na sztućce Zielony Wianek

 

Dodatkowe pomysły – winietki oraz stroiki

Oczywiście elementów ozdobnych, które przydają się do dekoracji stołu na komunię jest o wiele więcej. Można zamówić specjalne stroiki komunijne, które składają się z kwiatów, świec oraz akcesoriów w postaci odpowiednio dobranych wstążek czy sznureczków. Tak naprawdę granice wyznacza tutaj jedynie wyobraźnia. Warto jednak zwrócić uwagę na elementy z całkowicie odrębnej kategorii.

 

Mowa o winietkach na komunię. Są to niewielkie karteczki, wykonane najczęściej ze sztywnego kartonika, które wyznaczają gościom miejsce, które mogą zająć. Choć najczęściej kojarzą się z weselem, to nowoczesne trendy w zakresie wystroju sali na komunię wskazują na ten dodatek, jako element niezbędny podczas organizacji Komunii Świętej. Są one niezwykle praktyczne, pozwalają uniknąć nieporozumień wśród gości, a do tego mogą stanowić doskonałą pamiątkę z wydarzenia.

 

Wizytówka Personalizowana Sakramento

 

Jak udekorować stół na komunię w domu?

Pytanie, które pojawia się stosunkowo często, brzmi: Jak urządzić komunię we własnym, prywatnym zakątku i czy dekoracja stołu komunijnego w domu różni się w znaczący sposób od planowania wystroju w lokalu? Jeżeli chodzi o przywoływane powyżej pomysły na ciekawe i eleganckie przyozdobienie stołu, okazują się one przydatne zarówno w warunkach domowych, jak i w przypadku wynajętej sali. Dobre praktyki nie zmieniają się wraz ze zmianą lokalu. Warto jednak zaznaczyć, że różnice mogą pojawić się podczas doboru konkretnych modeli obrusów, bieżników, czy pozostałych elementów.

 

Jeżeli organizowane jest przyjęcie komunijne w domu, dekoracje muszą być dostosowane do panujących warunków. Należy dokładnie sprawdzić, jakie są wymiary i kształty stołów oraz krzeseł, a także dopasować wszystkie elementy wyposażenia pod kątem aranżacji danego wnętrza. Jedną z zalet samodzielnej organizacji przyjęcia jest również możliwość ugoszczenia zaproszonych osób w przydomowym ogródku.

 

Jak nakryć stół komunijny? Podsumowanie

Organizując przyjęcie z okazji komunii, warto zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni. Powyżej przedstawione zostały pomysły zarówno na dekoracje stołu komunijnego dla dziewczynki, jak i chłopca. Odpowiedni wybór z pewnością odbije się na doskonałym samopoczuciu wszystkich zaproszonych gości, a przede wszystkim pozwoli w dobrej atmosferze delektować się strawą duchową, która w końcu w tym dniu powinna być najważniejsza.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl