Jak założyć okapnik na świecę?
Jak założyć okapnik na świecę?

Jak założyć okapnik na świecę?

Świeca to bardzo ważny element podczas sakramentu chrztu oraz wielu uroczystości odbywających się w kościele, m.in. Pierwszej Komunii Świętej. Trzymana przez rodziców chrzestnych lub dziecko przystępujące do komunii symbolizuje wiarę oraz przywiązanie do wartości duchowych. Warto zadbać o to, aby również odpowiednio się prezentowała. W poniższym artykule radzimy jak ozdobić świecę komunijną oraz jaki okapnik do świecy wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt.

 

Świeca do komunii i chrztu – jaką wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc świece komunijne oraz chrzcielne są do siebie bardzo podobne, a ich kształt przypomina tradycyjną gromnicę. Są to podłużne, białe świece w tradycyjnej formie, lecz posiadają elementy ozdobne odwołujące się często do danej okazji – sakramentu świętego lub innego, ważnego wydarzenia w życiu religijnym. Wybór jest zatem stosunkowo prosty – warto decydować się na klasyczne wersje, które będą prezentować się elegancko, a przy tym subtelnie. Nie muszą być bardzo bogato zdobione, ponieważ rolę upiększającą pełnią zazwyczaj oryginalne i ciekawie zaprojektowane okapniki.

 

Okapnik – co to jest i do czego służy

Okapniki do świec to przede wszystkim praktyczne gadżety, które spełniają istotną funkcję. Ich rolą jest zatrzymanie wosku, który w naturalny sposób spływa po świecy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy trzyma się ją w rękach i nie ma możliwości użycia świecznika, ani podstawki. Dzięki temu dziecko przystępujące do komunii lub rodzice chrzestni trzymający świece na uroczystości z okazji dokonania sakramentu w kościele mogą to robić w sposób zupełnie bezpieczny. Oczywiście praktyczna strona okapników na świece nie wyklucza wcale ich funkcji ozdobnej.

 

Niewątpliwie podczas każdej uroczystości o takiej randze, jak komunia czy chrzest oprócz najważniejszego aspektu – duchowego, liczy się cała oprawa wizualna oraz niesamowity klimat. Ten powstaje dzięki odpowiedniemu przystrojeniu kościoła czy odświętnemu ubiorowi zgromadzonych, ale tworzą go również wszystkie dodatki. Jednym z nich jest oczywiście okapnik do świecy trzymanej przez dziecko. Warto zaznaczyć, że przybranie świecy komunijnej, z wykorzystaniem okapników, może przyjąć bardzo wiele różnych form. Różnią się one bowiem od siebie kształtem, grafiką oraz doborem poszczególnych elementów. 

 

STROIK/OKAPNIK na świecę komunijną z mirtu

 

Jak ozdobić świecę na specjalną okazję?

Samo przystrojenie świecy komunijnej (oraz każdej innej) jest zadaniem stosunkowo łatwym. Jeżeli kupisz doskonale prezentujący się okapnik, to nie potrzeba właściwie żadnych dodatkowych elementów. Założenie tych akcesoriów jest zazwyczaj bardzo proste. Zwykłe, plastikowe modele, najczęściej wyposażone są w specjalne, rozszerzające się ząbki, które pozwalają na stabilne przytwierdzenie do świecy. 

 

Okapniki na świece wykonane z satyny lub wyposażone w mały bukiecik najczęściej zawierają praktyczną gumkę lub sznurek, które ułatwiają ścisłe dopasowanie ich do świecy. Dzięki temu można mieć pewność, że spływający wosk nie skapnie na ręce, ani na ziemię. Jeżeli to nie wystarczy, można oczywiście starać się przyozdobić całość dodatkowymi wstążkami, jednak lepszym rozwiązaniem jest dobór stroików, które same w sobie będą ładne i praktyczne.

 

Najpopularniejsze rodzaje okapników

Podstawowym produktem z tej kategorii są proste okapniki wykonane z białego tworzywa sztucznego. Mogą się wydawać dosyć niepozornie, ale są przede wszystkim bardzo praktyczne, a nieraz zawierają pewne ornamenty, pozwalające uzyskać lepszy efekt wizualny. Stanowią one również najtańszą propozycję.

 

OKAPNIK na świecę Uniwersalny

 

Bardzo popularnym modelem są okapniki wykonane z satyny. Całość zawiera zazwyczaj korespondujące grafiki – w przypadku Komunii Świętej jest to zazwyczaj tzw. Chrystogram, symbolizujący hostię (która w końcu jest jednym z najważniejszych elementów tego dnia dla młodej dziewczynki lub chłopca). Może to być również krzyż lub zwykłe ornamenty – możliwych rozwiązań jest naprawdę wiele. Satynowe okapniki do gromnicy mogą występować w formie lekkiej chustki z dedykowanym napisem (najczęściej złotym), który będzie przypominać o niezwykłej chwili sakramentu. Najczęściej umieszcza się na nich imię dziecka oraz datę – indywidualny charakter tego dodatku wpływa na jego niezwykłą wartość sentymentalną.

 

Jeżeli chcesz wybrać bardziej kolorowy dodatek, który doda całej kompozycji ciekawego charakteru, możesz postawić na okapniki do świec z motywami florystycznymi. Interesująca kompozycja wielobarwnych kwiatów będzie prezentować się doskonale. Tego typu stroiki na świeczkę najczęściej wzbogacone są o eleganckie wstążki w odcieniach bieli i złota.

 

STROIK/OKAPNIK na świecę RÓŻE

 

Okapnik a profitka

Szukając w sklepach stacjonarnych lub internetowych akcesoriów ozdobnych do świec komunijnych lub wykorzystywanych podczas chrztu, można spotkać się z dwiema nazwami – okapnik oraz profitka. Wiele osób zastanawia się, o co dokładnie chodzi i czym różnią się od siebie obydwie rzeczy. Najprostsza odpowiedź brzmi: niczym. 

 

Tak naprawdę, w nawiązaniu do akcesoriów do świec na różne uroczystości, okapnik i profitka odnoszą się do tego samego akcesorium. Różnica jest w pochodzeniu słów. Profitka oznaczała pierwotnie część świecznika, która podtrzymywała świecę i, tak jak obecnie, zapobiegała skapywaniu wosku na ziemię, blat stołu czy jakąkolwiek inną powierzchnię. Okapnik ma szersze znaczenie, bo mówimy o nim również w przypadku podłużnych blaszek, montowanych m.in. na balkonach, a służących zapobieganiu ściekania wody po ścianach i murach. W przypadku opisywanych akcesoriów należy mówić więc o okapniku do świecy – w takim znaczeniu to po prostu omawiana w tym artykule nakładka na świeczkę.

 

Wybierz najlepsze akcesoria na wyjątkowe chwile

Świeca to ważny element uroczystości zarówno ze względu na swój symboliczny wymiar, jak i walory ozdobne. Powyższe rodzaje profitek sprawią, że całość będzie doskonale prezentować się na tle przyozdobionej świątyni. Dzięki praktycznej formie powyższych akcesoriów, nie trzeba martwić się o to, jak założyć okapnik na świecę, by spełniał swoją rolę w stu procentach. Zapraszamy do wyboru któregoś z naszych produktów w indywidualnie projektowanych wersjach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl