Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?
Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu? 

Pierwsza komunia święta to w dzisiejszych czasach dla wielu osób niezwykle uroczysta chwila. Takie wydarzenie tradycyjnie w Polsce świętuje się, organizując przyjęcie dla bliższej i dalszej rodziny. Wiele osób decyduje się współcześnie na wynajęcie w tym celu specjalnie przygotowanej sali. Zdecydowana większość jednak wciąż woli zorganizować komunijne przyjęcie w domu – tym bardziej, że z reguły nie jest to wielka impreza i przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji w domu, zazwyczaj jest zupełnie wystarczająca. Jak więc zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

 

Przyjęcie komunijne – od czego warto zacząć?

Warto pamiętać, że pierwsza komunia to uroczystość przede wszystkim religijna. Dobrze jest mieć to na uwadze, również planując związane z nią przyjęcie. W centrum powinno być tu oczywiście przystępujące do komunii dziecko – w końcu to jego uroczystość. Dawniej wiele przyjęć komunijnych było po prostu okazją dla rodziców i zaproszonych gości do uczczenia wydarzenia i możliwości zebrania się w większym, najczęściej rodzinnym gronie. Dziecko, które przyjmowało pierwszą komunię, było więc już raczej na uboczu, a impreza była przeznaczona dla dorosłych. Jakiego rodzaju komunię urządzamy my? Czy będzie to przyjęcie dla uczczenia religijnego wydarzenia w życiu dziecka, czy okazja dla dorosłych, żeby zabawić się we własnym gronie? A może da się obie te rzeczy harmonijnie pogodzić i zorganizować przyjęcie komunijne idealne?

 

Lista gości – o czym trzeba pamiętać?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad listą gości. Kogo zazwyczaj zaprasza się na przyjęcie komunijne? Czy jest to krąg najbliższej rodziny i przyjaciół? A może impreza ta zarezerwowana jest wyłącznie dla członków rodziny? Jak pokazuje doświadczenie, wiele odbywających się teraz przyjęć komunijnych gromadzi wokół stołu nie tylko najbliższą, ale i dalszą rodzinę, oraz wszystkich, na których obecności zależy rodzicom. Czy takie postępowanie jest jednak właściwe? Jeżeli przyjęcie ma być nastawione na dziecko, które przystępuje do komunii i ma ono w nim grać główną rolę, warto zastanowić się również nad listą gości w tym kontekście. Może powinniśmy zapraszać tylko te osoby, które dziecko zna i lubi? Bo czy obecność widywanego raz na kilka lat i praktycznie w ogóle nieznanego wujka ma dla niego jakiekolwiek, większe znaczenie? Dla rodziców może oczywiście mieć, jeżeli dany członek rodziny, czy przyjaciel, jest postrzegany jako ważna osoba w życiu rodziny w ogóle. Dobrze jest więc zastanowić się nad listą gości również pod kątem idei zorganizowania przyjęcia tak, by było zaspokajało ono zarówno potrzeby rodziny, jak i dziecka. Planując taką listę, należy więc zawsze uwzględnić w pierwszej kolejności tych członków rodziny, czy znajomych, których dziecko zaprosiłoby najchętniej samo.

 

W jaki sposób uświetnić przyjęcie?

Kiedy już mamy listę gości warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób udekorować przestrzeń, w której przyjęcie będzie się odbywać. Przyjęcie organizowane w domu – o ile ktoś nie dysponuje wielkim salonem - siłą rzeczy nie będzie imprezą wielką, a więc ilość dekoracji powinna być dostosowana do tego rodzaju wydarzenia. Część dekoracji można oczywiście wykonać samemu, ale dobrze jest pamiętać, że obecnie na rynku znaleźć można ogromny wybór różnego rodzaju artykułów, które w znacznym stopniu uświetnią tego rodzaju wydarzenie. Dekoracje, które najczęściej stosuje się na przyjęciach komunijnych to:

- wieńce i wianki,

- plakaty komunijne,

- dekoracje stołu, jak serwetki, wizytówki i wiele innych.

 

Dekoracją, na którą warto zwrócić uwagę, przede wszystkim są odpowiednio dobrane kieszonki na sztućce. Tego rodzaju kieszonki wykonane są z bardzo różnych materiałów – najczęściej jest to bardzo wysokiej jakości papier. Sztućce ułożone na talerzu albo obok niego w takiej właśnie kieszonce będą wyglądały bardzo pięknie i poprawią wygląd każdego stołu. Dostępne kieszonki komunijne opatrzone są różnego rodzaju nadrukami. Jedne z nich wprost nawiązują do wydarzenia, jakim jest pierwsza komunia, a mają walory czysto dekoracyjne. Kieszonki tego rodzaju dostępne są w wielkim wyborze wzorów i kolorów.

 

 

Organizacja przyjęcia to również wzięcie na siebie odpowiedzialności za to, by zaproszeni goście dobrze się bawili. Warto więc ich usadzić w taki sposób, by wokół siebie znaleźli jak najwięcej towarzyszy do rozmowy. Jak pokazuje, nie jest to łatwe zadanie, a rozplanowanie tego, gdzie goście będą siedzieć przy komunijnym stole może zająć długi czas. Zdecydowanie jednak warto. Jeżeli dobrze przemyślimy sprawę, sprawimy, że zaproszeni goście będą bawić się świetnie i przez długi jeszcze czas będą wspominać nasze przyjęcie. Wielkim ułatwieniem mogą być tu specjalne wizytówki, które przewidziane są dla każdego z gości. Dzięki temu nie ma potrzeby tracenia czasu na tłumaczenie każdej z przybyłych osób tego, gdzie powinna usiąść. Wizytówki tego rodzaju to czasem po prostu karteczki z nazwiskiem, a czasem małe dzieła sztuki – opatrzone niezwykle gustownym nadrukiem, nawiązującym do charakteru przyjęcia.

 

 

Myśląc o dekoracjach na komunijne przyjęcie, dobrze jest nie zapomnieć o dziecku, które do pierwszej komunii właśnie przystąpiło. W końcu to właśnie ono jest tu najbardziej istotną osobą. Miejsce, na którym będzie siedzieć dziecko warto więc ozdobić dodatkowo, dekoracjami specjalnie odnoszącymi się do dziecka. Bardzo estetycznie wygląda na przykład wykonany z naturalnych roślin wianek, który można zarówno powiesić na ścianie, jak i ozdobić komunijny stół.

 

Charakter przyjęcia komunijnego

Przyjęcie komunijne to impreza o specyficznym charakterze, dobrze jest więc również to uwzględnić, planując je. Przede wszystkim warto pamiętać, że będą na nim zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dla wszystkich zaproszonych gości – niezależnie od wieku – powinno więc się znaleźć odpowiednie miejsce. Warto również dostosować menu do przyzwyczajeń nie tylko dorosłych gości. Osobną kwestią jest to, czy na przyjęciu weselnym powinien i może pojawić się alkohol. Tutaj zdania są podzielone. Jeszcze jakiś czas temu obecność trunków była dość oczywista. Dzisiaj odchodzi się od takiego podejścia. Złotym środkiem wydaje się niskoprocentowy alkohol w niewielkich ilościach – na przykład wino do obiadu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl