Lampki LED do pokoju – jakie wybrać?
Lampki LED do pokoju – jakie wybrać?

Oświetlenie LED do pokoju – co należy wiedzieć?

Wybór właściwego oświetlenia wymaga wcześniejszego przygotowania. Znaczenie mają przede wszystkim dwa kluczowe czynniki. Mowa tutaj o natężeniu światła oraz jego barwie. W przypadku tego pierwszego należy zwracać szczególną uwagę na ilość luksów. Im jest ich więcej, tym większe staje się też natężenie światła. W jaki sposób policzyć luksy? Wystarczy posłużyć się prostym wzorem, dzieląc skuteczność świetlną danej żarówki, która wyrażona jest w lumenach przez liczbę metrów kwadratowych pokoju. Z pewnością zaskoczeniem nie jest fakt, że w miejscach, w których domownikom zależy na koncentracji, zaleca się zastosowanie mocniejszego oświetlenia. Z kolei w pomieszczeniach, które służą do relaksu, bardzo dobrym rozwiązaniem będą nieco słabsze żarówki.

 

Natężenie światła to jednak nie wszystko – duże znaczenie ma również jego barwa, która wyrażana jest w Kelwinach. Zimne kolory działają pobudzająco, natomiast neutralne – poprawiają koncentrację i sprzyjają aktywności. Ciepłe barwy z kolei pozwalają lepiej wypocząć i skuteczniej się wyciszyć, dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie w miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Dzięki wiedzy dotyczącej doboru oświetlenia do poszczególnych stref mieszkania o wiele łatwiej będzie dokonać zakupu odpowiednich lampek do pokoju.

Lampki ledowe do pokoju – doskonały pomysł

Podczas planowania oświetlenia pokoju warto zwrócić uwagę na technologię LED. Tego typu lampki doskonale poradzą sobie z oświetleniem pomieszczenia, zapewniając jednocześnie energooszczędność, która sięga nawet 60%. Dobrze jest jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrane oświetlenie było właściwie dopasowane do stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze. Lampki LED są w stanie znakomicie dopełnić aranżację, dlatego też coraz więcej osób stawia je ponad oświetleniem tradycyjnym. Nic w tym dziwnego – technologia LED sprawdza się nie tylko na ścianie i suficie, ale również pod biurkiem, czy za telewizorem. Okazuje się więc, że zastosowanie jest praktycznie nieograniczone – wszystko zależy od wyobraźni osoby, która aranżuje pokój.

 

Koniecznie należy jednak pamiętać o właściwej instalacji oświetlenia LED. Zaleca się, aby umieszczać je jedynie na powierzchniach, które są w stanie odprowadzać ciepło. W przypadku taśm LED doskonałą opcją będą profile aluminiowe, które nie tylko oferują większą ilość możliwości instalacyjnych, ale też są w stanie zapewnić odpowiednią ochronę paska. Oświetlenie LED nie występuje jednak tylko i wyłącznie w postaci pasków – ciekawą opcją są także lampki ledowe z klamerkami oferujące ciepłe, białe światło przy jednoczesnej energooszczędności. Klamerki z kolei są znakomitą dekoracją – dzięki nim lampki świetnie sprawdzą się zarówno jako oświetlenie pokoju, jak i ciekawy akcent, który dodatkowo uzupełni zorganizowane przyjęcie, czyniąc je atrakcyjniejszym i klimatycznym.

Oświetlenie pokoju LED – co warto wiedzieć?

Bardzo łatwo jest popełnić błąd podczas projektowania oświetlenia pokoju, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z oświetlenia głównego na rzecz odpowiednio przemyślanych i zaprojektowanych punktów świetlnych, które umieszczone we właściwych miejscach, pozwolą na precyzyjne ich wykorzystanie. To jednak nie wszystko, popularnym trendem jest także zastosowanie dekoracyjnych elementów oświetleniowych – przykładem są tutaj wyżej wspomniane lampki LED na ścianę. Ich celem jest przede wszystkim urozmaicenie aranżacji oraz dodanie jej charakteru – w takim przypadku natężenie światła czy jego barwa mają drugorzędne znaczenie. Wiele osób zwraca uwagę na możliwość niezależnego włączania oraz wyłączania poszczególnych punktów świetlnych – niewielkie i delikatne akcenty w postaci dekoracyjnych lampek znakomicie uzupełnią cały projekt, dodając mu funkcjonalności.

Na jakie oświetlenie zdecydować się w pokoju?

W zależności od tego, jaką funkcję pełni dany pokój, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie jego najważniejszych stref. W wielu przypadkach będzie to strefa łóżka, relaksu oraz nauki – każda z nich powinna posiadać właściwe oświetlenie dopasowane do danej funkcji, jaką pełni pomieszczenie.

 

W przypadku oświetlenia, którego celem jest sprzyjanie nauce (szczególnie w pokoju młodzieżowym), rekomenduje się inwestycję w białe światło. Jego natężenie powinno być na tyle duże, aby pobudzić umysł do działania, nie męcząc przy tym jednocześnie wzroku.

 

Oświetlenie strefy łóżka także okazuje się mieć duże znaczenie – intensywność światła oraz jego temperatura barwowa powinny idealnie współgrać z naturalnym rytmem dobowym człowieka. Zapewne każdy doskonale wie, że zimne, niebieskie światło może negatywnie wpłynąć na jakość snu, dlatego powinno się unikać ekspozycji na nie niedługo przed snem. Tyczy się to też urządzeń elektronicznych, z których nie zaleca się korzystać przynajmniej na godzinę przed położeniem się spać. Chcąc zadbać o zdrowy sen dziecka lub nastolatka dobrą opcją jest kupno zegara ściennego, który stanowi doskonałą alternatywę dla telefonu – aby sprawdzić godzinę, nie trzeba brać do ręki swojego urządzenia. Co więcej, ładny i odpowiednio dopasowany kolorystycznie zegar ścienny będzie stanowił również doskonałą ozdobę pokoju.

 

Podczas wybierania odpowiedniego oświetlenia do pokoju, nie można zapominać o strefie relaksu. Dla jednego będzie to kącik z wygodnym fotelem idealnym, aby spędzać w nim długie godziny z książką w dłoni, natomiast ktoś inny będzie czuł się odprężony w otoczeniu komputera lub telewizora. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, znakomitym elementem dekoracyjnym będą lampki LED.

Lampki LED – znakomita dekoracja

Choć bez wątpienia głównym celem oświetlenia pokoju jest przede wszystkim funkcjonalność, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane lampki jednocześnie efektownie się prezentowały. Chcąc zadbać o to, aby cała aranżacja była dopełniona i cieszyła oko, dobrze jest również zwrócić uwagę na wybór dodatkowych, innych dekoracji. Przykładem są tutaj chociażby ramki na zdjęcia, które stanowią ponadczasową ozdobę – w przypadku połączenia ich z klimatycznymi lampkami można uzyskać naprawdę zaskakujący efekt.

Obecnie wiele mówi się o oświetleniu LED, toteż coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu rozwiązania. Popularny wybór stanowią proste, lecz piękne i nastrojowe girlandy. Wybierając taki produkt, nie trzeba martwić się tym, jak podłączyć lampki LED – wystarczy jedynie zasilić je bateriami AA i cieszyć się ciekawą dekoracją pokoju. Minimalna ilość wysiłku związana z ozdobieniem pokoju z pewnością się opłaci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium