Pieniądze z Komunii Świętej – wszystko, co musisz wiedzieć
Pieniądze z Komunii Świętej – wszystko, co musisz wiedzieć zanim dziecko zapyta, gdzie są moje pieniądze z Komunii

Pieniądze z komunii to zagadnienie, które budzi wiele emocji i kontrowersji zarówno wśród dzieci komunijnych, jak i ich rodziców oraz bliższych i dalszych krewnych zaproszonych na uroczysty obiad po przyjęciu sakramentu I Komunii Świętej w kościele. Dzieci zastanawiają się, gdzie są pieniądze z komunii, rodzice – na co wydać pieniądze z komunii, a zaproszeni goście – ile dać na komunię w 2023 roku. Po sieci internetowej krążą przeróżne memy na ten temat, a problem wraca co roku w okolicy maja, kiedy rodziny mające dzieci w wieku szkolnym, przygotowują się do uroczystości. Wobec tylu logistycznych zawirowań samo przyjęcie przez dziecko sakramentu schodzi na dalszy plan, a tak nie powinno być. 

Równie ważny co kwestie finansowe jest sam fakt udzielenia dzieciom I Komunii Świętej jako kolejny etap wtajemniczenia w naukę Kościoła Katolickiego i kultywowania tradycji chrześcijańskiej. Możliwość pełnego uczestniczenia w mszy świętej to szczególne przeżycie dla dzieci komunijnych, zwłaszcza po tak stresującym przeżyciu jak pierwsza spowiedź. Przyjęcie od kapłana komunikantu po raz pierwszy sprawia, że dzieci czują się ważne i rozpiera je duma, że doczekały się wydarzenia, o którym tyle opowiadali ksiądz lub siostra podczas lekcji religii w szkole. Otrzymanie przez nie tak wielu cennych prezentów z okazji przyjęcia pod serce ciała Jezusa Chrystusa to powód, dla którego kwestie związane z religią i wiarą katolicką są traktowane marginalnie. We współczesnym świecie dobra materialne wciąż są priorytetowe i dominują nad dobrami duchowymi.

Jeśli twoją rodzinę czeka w najbliższym czasie komunia krewnego, powinieneś się odpowiednio przygotować o wiele wcześniej. Wykorzystaj ten czas na lekturę bloga Sakramento, z którego dowiesz się zarówno, ile dać pieniędzy dziecku, na co możesz przeznaczyć środki finansowe, co podarować zamiast koperty z pieniędzmi, ale także jak zapakować komunijny prezent dla dziewczynki i chłopca. 

Pieniądze z komunii – dlaczego są najbardziej popularnym prezentem?

Pieniądze z komunii to środki, które rodzice powinni przeznaczyć jako przyszłościowy kapitał na rozwój i wykształcenie dziecka komunijnego. Koperta wypełniona banknotami to obecnie najbardziej popularny prezent komunijny. W zależności od trendów i roku kwoty pieniężnych prezentów dla dzieci komunijnych coraz bardziej przekraczają wysokość talerzykowego. Ile wobec tego dać na komunię 2023? To zależy od stopnia pokrewieństwa i więzi z dzieckiem oraz rodzicami dziecka. Każdy z zaproszonych gości przeznacza na ten cel inną kwotę, a najczęściej to właśnie rodzice dzieci komunijnych decydują, w czym ulokować zgromadzony kapitał. Zorganizowanie przyjęcia komunijnego to nie lada wydatek i znacznie obciążenie rodzinnego budżetu, więc komunijne pieniądze pokrywają bieżące potrzeby rodziców, związane z opłaceniem sali, obsługi sali czy cateringu. O ile trafią się bardziej hojni goście, pieniędzy z komunii wystarczy na ekstra prezent dla dziecka lub wyposażenie domu w nowoczesne sprzęty AGD lub RTV. 

 

 

Do kogo należą pieniądze z komunii?

Dzieci przystępują do sakramentu komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej, dlatego są w wieku oznaczającym brak zdolności do czynności prawnych. Jak stanowią przepisy zawarte w kodeksie cywilnym dziecko poniżej 13. roku życia nie może rozporządzać własnym majątkiem, dlatego nie może samodzielnie kupić kursu, wycieczki, smartfona, konsoli do gier, drona, hulajnogi, aparatu fotograficznego czy roweru. “Zgodnie z art. 14 § 1 kodeksu cywilnego czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest zawieranie umów w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, np. zakup batonika lub wody w sklepie spożywczym. Brak posiadania zdolności do czynności prawnych przez dziecko nie oznacza jednak, że pieniądze z komunii stają się własnością rodziców"

Gdzie są moje pieniądze z komunii?

Dzieci komunijne po konfrontacji z kolegami i koleżankami z klasy odnośnie tego kto co dostał na prezent na I Komunię Świętą lub ile było pieniędzy z komunii, zastanawiają się, 

gdzie są pieniądze z komunii. W mediach społecznościowych krąży niejeden viralowy filmik pod tytułem: “mama zabrała mi pieniądze z komunii”. TikTok, FB i YouTube pękają w szwach od memów, video i postów związanych z przeznaczeniem pieniędzy z komunii, a dzieciaki wymieniają się radami i tipami, jak odzyskać pieniądze z komunii. 

Co kupić za pieniądze z komunii?

Bardzo częstym scenariuszem jest fakt, że rodzice zatrzymują pieniądze z komunii dla siebie i wydają je na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Co mogą za nie kupić? Lista zakupowa jest uzależniona od kwoty, którą dostało w kopercie dziecko komunijne. Najczęściej są na niej:

 • nowe sprzęty RTV i AGD,
 • nowe meble i wyposażenie,
 • nowe urządzenia akumulatorowe,
 • remont mieszkania,
 • wycieczka zagraniczna,
 • opłacenie polisy ubezpieczeniowej samochodu,
 • spłata zadłużenia z karty kredytowej,
 • coś ektra do domu.

Pieniądze dziecka z komunii – w co warto zainwestować?

Pieniądze z komunii bez wątpienia nie należą do dzieci komunijnych, a z racji tego, że 10-latkowie z pewnością przeznaczyliby je na modne chwilowe zachcianki, o losie banknotów z kopert decydują dorośli. Aby dzieci nie miały żalu i jednocześnie niesłusznych poniekąd roszczeń, warto porozmawiać z synem lub córką o przeznaczeniu pieniędzy komunijnych. Nasze rekomendacje i pomysły możesz wykorzystać zanim podejmiesz decyzję, co zrobić z pokaźnym kapitałem. Na liście są:

 • wymarzony rower, quad, dron lub hulajnoga elektryczna,
 • remont pokoju dziecięcego,
 • ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka,
 • dekoracje tematyczne w pokoju dziecięcym,
 • wyposażenie biblioteczki dziecięcej z książkami, encyklopediami i albumami fotograficznymi,
 • lokata na przyszłe wydatki dziecka,
 • wycieczka do egzotycznego kraju,
 • obóz językowy lub hobbystyczny,
 • realizacja dziecięcego marzenia,
 • voucher na super atrakcję,
 • opłacenie kursów i potrzeb edukacyjnych.

Co zamiast pieniędzy na prezent komunijny?

Choć pieniądze są najbardziej popularnym wyborem na prezent komunijny, to jeśli chcesz uniknąć dylematów i rozterek związanych z podarowanymi pieniędzmi, sprawdź listę prezentów komunijnych 2023! Są na niej:

 • złota lub srebrna biżuteria, 
 • zegarek retro,
 • książki dla młodzieży,
 • różaniec, medalik lub łańcuszek,
 • smartfon, tablet, chromebook,
 • rower, rolki, hulajnoga,
 • bilety na wyjazd wakacyjny,
 • voucher na zajęcia językowe, muzyczne, artystyczne, gimnastyczne,
 • modny wśród nastolatków perfum,
 • album na zdjęcia lub personalizowana ramka na zdjęcie,
 • pudełko na pieniądze z imieniem,
 • karta podarunkowa do ulubionego sklepu.

Ile dać na komunię?

Ile daje się na komunię? Wszystko zależy od relacji, która łączy cię z dzieckiem i stopnia zażyłości z rodzicami oraz rodzinnych ustaleń, zwyczajów czy tradycji. Z reguły najwięcej gotówki bądź najbardziej wartościowe prezenty komunijne dzieci otrzymują od rodziców chrzestnych, a odrobinę mniej wartościowe – od rodziców i dziadków. Rodzeństwo i dalsza rodzina najczęściej wręczają mniejsze kwoty w kopertach lub skupiają się na symbolicznych upominkach, aby dziecko mogło po latach cieszyć się pamiątką z I Komunii Świętej. 

Ile dać na komunię 2023?

Ile dać na komunię, jeśli jesteś członkiem bliskiej rodziny? 200 lub 400 zł to kwota, którą można znaleźć w komunijnej kopercie od wujostwa lub kuzynów. Znajomi i przyjaciele rodziny wręczają zazwyczaj do 200 zł albo niewielki prezent. Wartość kwot i prezentów maleje wraz ze stopniem pokrewieństwa i słabszych relacji z rodziną dziecka komunijnego. Ile na komunię dają w kopercie dziadkowie? Babcia i dziadek w 2023 roku statystycznie przeznaczą na I Komunię wnuków od 300 do 500 zł. Chrzestni natomiast od 500 do 1500 zł. Powyższe stawki w kopertach zależą w głównej mierze też od tego, czy gotówka jest jedynym prezentem dla nastolatka oraz od tego, czy członkowie rodziny partycypowali w kosztach większego prezentu materialnego od wszystkich. 

Podsumowując, problematyczna kwestia, ile dać na komunię nie powinna mieć tak wielkiego znaczenia jak się przyjęło. O wiele istotniejszy jest poświęcony czas, wspólnota rodzinna i okazanie wsparcia dziecku w przeżywaniu I Komunii Świętej. Najlepiej kierować się własnymi możliwościami finansowymi i sugerować ogólnie przyjętymi stawkami na konkretny rok. Jako że dzieci uwielbiają pamiątki, warto do koperty z pieniędzmi dołączyć personalizowaną biblię, Pismo Święte lub bransoletkę z zawieszką symbolizującą przystąpienie do sakramentu komunii. 

Jak zapakować pieniądze na prezent komunijny?

Pieniądze na prezent z komunii możesz pomysłowo zapakować zamiast wręczać dziecku białą kopertę z banknotami wewnątrz. Mamy wiele sprawdzonych pomysłów, aby rozwiązać ten problem. W miejsce koperty rekomendujemy skarbonkę trójwymiarową, plakat 3D w ramce oraz pudełka na pieniądze z okolicznościową grafiką i nadrukami imiennymi. Skarbonka jest w drewnianej ramce z transparentną szybką z plexi, wewnątrz skarbonki jest etykieta z personalizacją, która stanowi ciekawe tło dla banknotów, sprawiając wrażenie, że jest ich o wiele więcej. Plakat 3D został zaprojektowany na tej samej zasadzie, co skarbonka 3D, tyle że w ramce jest plakat z symbolem gołąbka, natomiast kontury ptaka wypełnia się banknotami, co robi o wiele większe wrażenie na obdarowanych niż koperta. Innym pomysłem na pieniądze z komunii są pudełka ze zrolowanymi banknotami i strzykawkami. Pomysł na komunijny zastrzyk gotówki jest gotowy do zaaplikowania dziecku komunijnemu!

Wiesz już, czy rodzice mogą zabrać pieniądze z komunii, na co wydać pieniądze z komunii, co dać dziecku zamiast pieniędzy z komunii, jak je zapakować i ile powinieneś przeznaczyć na ten cel. Po lekturze wpisu jesteś więc gotowy, aby udzielić dziecku odpowiedzi na pytanie, gdzie są moje pieniądze z komunii. Pamiętaj, że najlepszą metodą, jaką do tej pory wymyślono jest szczera i otwarta rozmowa z dzieckiem komunijnym, jeśli jesteś jego rodzicem lub chrzestnym. Jeśli zaś jesteś zaproszonym gościem, popytaj rodziców o preferencje prezentowe lub wręcz w kopercie, skarbonce, plakacie lub pudełku kwotę odpowiednią do swoich zarobków i trendów na dany rok.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium