PROMOCJE
Skrzyneczka Wspomnień Niezbędnik prezent na Narodziny/Chrzest błękitna
Skrzyneczka Wspomnień Niezbędnik prezent na Narodziny/Chrzest błękitna

44,98 zł

Cena regularna: 54,98 zł

Najniższa cena: 54,98 zł
szt.
duża świeca/lampion Błękitny Wózek 12 cm/10 cm
duża świeca/lampion Błękitny Wózek 12 cm/10 cm

19,98 zł

Cena regularna: 29,98 zł

Najniższa cena: 29,98 zł
szt.
ŚWIECA/LAMPION ZAPACHOWA DUŻA Różowy Wózek 12CM
ŚWIECA/LAMPION ZAPACHOWA DUŻA Różowy Wózek 12CM

19,98 zł

Cena regularna: 29,98 zł

Najniższa cena: 29,98 zł
szt.
Skrzyneczka Wspomnień Niezbędnik prezent na Narodziny/Chrzest jasnoróżowa
Skrzyneczka Wspomnień Niezbędnik prezent na Narodziny/Chrzest jasnoróżowa

44,98 zł

Cena regularna: 54,98 zł

Najniższa cena: 54,98 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ślub i chrzciny jednego dnia – tak czy nie?
Ślub i chrzciny jednego dnia – tak czy nie?

Ślub i chrzciny jednego dnia są coraz bardziej popularne w kręgach młodych ludzi, którzy planują zorganizować ceremonię zaślubin i sakrament Chrztu świętego dziecka jednocześnie. Nikogo już nie dziwi widok ciężarnej Panny Młodej w białej sukni ślubnej ani obecność dzieci Pary Młodej sypiących kwiatki w drodze do miejsca złożenia przysięgi ślubnej. Często nowożeńcy żyją w nieformalnym związku i gdy przyjdzie na świat ich pociecha, postanawiają się pobrać. Przeznaczają budżet na ślub i chrzest naraz w celu zredukowania kosztów, zamiast organizować dwa przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Pomysł połączenia dwóch wydarzeń o rodzinnym charakterze to dobra opcja zarówno dla Państwa Młodych, którzy zamierzają związać się przysięgą małżeńską w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego, jak i przed obliczem kapłana. Kodeks Prawa Kanonicznego nie zawiera paragrafów wykluczających możliwość łączenia ślubu kościelnego czy konkordatowego z chrzcinami, o ile Para Młoda zachowa odpowiednią kolejność sakramentów.

Jeśli przed Wami pojawił się taki dylemat i wahacie się, czy organizować ślub i chrzciny jednego dnia – tak czy nie? – z lektury bloga Sakramento dowiecie się, jak wyglądają kwestie formalne oraz w jaki sposób przebiegają obie uroczystości. Przeanalizujemy, jakich plusów i minusów możecie się spodziewać, wybierając to sprytne rozwiązanie, a także omówimy zadania świadków i rodziców chrzestnych podczas obu wydarzeń. Sakramento to nie tylko porady i tipy dotyczące ślubu i chrzcin razem. W ofercie znajdziecie zarówno dekoracje sali i stołów, jak i prezenty dla wszystkich uczestników jednoczesnego ślubu Pary Młodej i chrztu ich dziecka. 

Ślub i chrzciny jednocześnie – jak zaplanować obie uroczystości?

Ślub i chrzciny jednocześnie to przedsięwzięcie, które podobnie jak w przypadku organizacji osobnych uroczystości, wymaga odpowiednich przygotowań, dopełnienia formalności, zaaranżowania oprawy oraz przygotowania prezentów. Powinniście mieć to uwadze, gdy podjęliście decyzję o wspólnym przyjęciu z okazji zaślubin i chrzcin. Aby czekające Was wyzwanie logistyczne skończyło się powodzeniem, warto sięgnąć po specjalny planer ślubny, w którym przygotowania zostały podzielone na poszczególne etapy. Możecie w nim notować adresy i telefony do usługodawców oraz rozmaite uwagi. Gdy macie ogarnięte kwestie formalne związane ze ślubem i weselem, możecie zająć się planowaniem pierwszego sakramentu. Przyjęcie jest wspólne, więc wystarczy, że wybierzecie stylistykę lub tematykę przewodnią wesela i chrzcin, a goście będą pod wrażeniem wystroju sali i stołów.

Jeśli chcecie złożyć uroczystą przysięgę i przystąpić do sakramentu małżeństwa przed obliczem kapłana, pamiętajcie, żeby ustalić z księdzem detale dotyczące ceremonii Chrztu świętego Waszego dzieciątka. Trzeba skonsultować z duchownym, w którym momencie podczas ślubnej Mszy świętej odbędzie się pierwszy sakrament, czy poprzedzi go komunia nowożeńców, lub ewentualnie, czy Chrzest święty nastąpi tuż po przysiędze małżeńskiej. Co do łączonego przyjęcia powinniście ustalić, czy wyprawiacie huczne zaślubiny dla gości weselnych i chrzcielnych, czy zostajecie przy symbolicznym poczęstunku dla najbliższych krewnych, pełniących funkcję świadków i rodziców chrzestnych. 

Ślub cywilny i chrzest dziecka w jednym dniu – plusy i minusy

W przypadku zaślubin cywilnych Pary Młode również mają prawo do jednoczesnego ochrzczenia pociechy. Pozostaje tylko nawzajem omówić, czy w trakcie ceremonii zaślubin będziecie trzymać dzieciątko w ramionach, czy w odpowiednim momencie podejdą rodzice chrzestni z Waszą pociechą w objęciach. Wysyłając zaproszenia na Chrzest święty dziecka, warto podkreślić, że w tym samym dniu odbędą się zaślubiny i przyjęcie chrzcielno-weselne, żeby rodzice chrzestni, świadkowie i pozostali goście mogli się odpowiednio przygotować.

Z czym wiążą się ślub i chrzest 2 w 1? Na jaki scenariusz powinniście być gotowi, organizując ceremonię zaślubin i chrzciny jednego dnia? Korzystając z długoletniego doświadczenia w branży ślubnej, podpowiemy Wam, jakie są zalety i wady tego rozwiązania oraz, w jaki sposób najlepiej zaaranżować jednoczesne chrzciny i ślub w formule cywilnej. 

Argumenty przemawiające za organizacją ślubu i chrztu naraz to:

 • oszczędność czasu i pieniędzy zarówno po stronie rodziców, jak i gości,
 • opłaty na rzecz usługodawców pojedyncze zamiast podwójnych,
 • mniejszy stres i mniej nerwów związanych z przygotowaniami,
 • ograniczenie dzieciątku bodźców związanych ze ślubem i chrzcinami,
 • głębsza więź emocjonalna rodziców i maluszka,
 • mniej formalności i biurokracji
 • przepiękna rodzinna pamiątka,
 • łatwiejszy dobór odpowiednich dekoracji stołów i ozdób wnętrza.

Wady łączonego przyjęcia dla maluszka i Pary Młodej:

 • trudności związane z jednoczesnym ślubem cywilnym i chrzcinami (mimo że papież Franciszek udzielił jednoczesnego ślubu cywilnego Parze Młodej i ochrzcił ich dziecko, w niektórych parafiach księża niechętnie podchodzą do tematu),
 • zapewnienie opieki maluszkowi podczas pierwszego tańca czy oczepin,
 • konieczność zgromadzenia podwójnej dokumentacji,
 • ograniczony wybór sali weselnej, ze względu na spokój niemowlęcia,
 • brak swobody w doborze sukni Panny Młodej,
 • więcej zamieszania i formalności,
 • przygotowanie podwójnych prezentów. 

Możecie zamówić usługodawców z branży ślubnej i dekoracyjnej, żeby sala i stoły na łączonym przyjęciu prezentowały się zjawiskowo, lub skorzystać z możliwości samodzielnej aranżacji, dzięki kolekcjom z gotowymi dekoracjami, akcesoriami oraz prezentami na ślub i chrzest razem

Zaślubiny Pary Młodej i chrzest dziecka w jednym dniu – jaka jest rola świadków i rodziców chrzestnych?

A jak podczas takiej połączonej uroczystości wyglądają role świadków i rodziców chrzestnych? Czy możecie wybrać na świadków i rodziców chrzestnych te same osoby? Zwyczajowo przyjęło się, że świadkowie nie muszą być jednocześnie rodzicami chrzestnymi i mogą odmówić nawet wtedy, gdy wręczycie im pomysłowe pytanie o bycie mamą i tatą chrzestnym Waszego maleństwa podczas Mszy ślubnej. Świadek i świadkowa mają do zrealizowania inne zadania podczas ślubu i wesela, dlatego ciężko by im było sprostać kolejnemu zadaniu – zostaniu przewodnikami duchowymi dla ochrzczonego dzieciątka. To bardzo odpowiedzialna rola, dlatego rodzice chrzestni w odróżnieniu od świadków powinni być osobami wierzącymi i praktykującymi wiarę katolicką na co dzień oraz pozostawać w sakramentalnym związku małżeńskim. 

W Waszej gestii jest wybór odpowiednich kandydatów spośród członków rodziny lub przyjaciół i zaprosić ich do pełnienia ról świadków i chrzestnych podczas ślubu i chrztu w jednym dniu. 

Ślub i chrzciny jednego dnia – jak zaaranżować łączone przyjęcie?

Jeśli podjęliście decyzję o zorganizowaniu jednoczesnego ślubu i pierwszego sakramentu oraz przygotowaniu jednego wspólnego przyjęcia zamiast dwóch, pozostaje wysłać zaproszenia do świadków i rodziców chrzestnych, a następnie zająć się logistyką gości chrzcielno-weselnych, wystrojem sali i stołów, a także wyborem odpowiednich prezentów jako podziękowanie za udział w ślubie i chrzcinach 2 w 1

W Sakramento znajdziecie wiele tipów i patentów, ułatwiających logistykę gości, takich jak na przykład: tabliczki rezerwacyjne na stoliki, plany stołów czy winietki do wypisania bądź imienne. Warto starannie przemyśleć motyw i kolorystykę przewodnią, dzięki którym przyjęcie chrzcielno-weselne zyska modny lub ponadczasowy sznyt. Możecie postawić na dekoracyjny total look lub wybrać same detale, które zmienią salę, stoły i prezenty nie do poznania. Najlepszym rozwiązaniem na spójną aranżację jednoczesnego ślubu i chrzcin jest kolekcja z gotowymi elementami ze wspólnym dekorem. Nie tylko zapewni estetykę i nowoczesny wygląd wnętrzu, w którym świętują goście, ale także pozwala wyróżnić głównych bohaterów przyjęcia – Parę Młodą i ich pociechę. 

Dekoracje na ślub i chrzest w jednym

Jakie dekoracje wziąć pod uwagę, wyprawiając łączone przyjęcie, żeby były funkcjonalne i zrobiły wrażenie na zaproszonych? Jeśli macie określoną wizję na aranżację ślubu i chrzcin, możecie wybrać pojedyncze elementy z kolekcji, które znacząco ułatwią Wam samodzielne przystrojenie sali i stołów oraz wybór właściwych prezentów dla gości. 

Wśród ozdób sali nie może zabraknąć balonów foliowych, girland, bannerów i plakatów powitalnych, które mają akcenty roślinno-kwiatowe i symboliczne. Natomiast szykując estetyczny i elegancki wystrój stołów, wybierzcie ozdoby, takie jak na przykład: bieżniki, obrusy, świeczki, serwetki i naczynia jednorazowego użytku oraz serwetki na sztućce. Jeśli nie macie pomysłu na aranżację sali i stołów, skorzystajcie z gotowych setów dekoracyjnych, które zawierają: bieżnik, kieszonkę na sztućce, serwetki i balony z wybranym wzorem. 

Ślub i chrzciny razem – prezent

Istnieje wiele inspirujących pomysłów na prezenty dla wszystkich biorących udział w jednoczesnym ślubie i chrzcie. Warto pomyśleć przede wszystkim o upominkach dla Młodej Pary i dzieciątka, czyli bohaterach przyjęcia 2 w 1. Jeśli to Wy zostaliście zaproszeni na wyjątkowe rodzinne wydarzenia, macie do wyboru prezenty od świadków i rodziców chrzestnych. Przygotowaliśmy również atrakcyjne drobiazgi dla pozostałych gości. 

Co podarować Parze Młodej i maluszkowi? 

 • skarbonki z efektem trójwymiaru,
 • albumy fotograficzne,
 • księgi pamiątkowe na wpisy gości,
 • ramki na zdjęcia,
 • plakaty personalizowane,
 • pomysłowe zestawy prezentowe z drobnymi upominkami w eleganckich skrzyniach.

Jakie prezenty wybrać, jeśli to Ty jesteś świadkiem lub rodzicem chrzestnym zaproszonym na ślub i chrzciny w jednym dniu?

 • pamiątki Chrztu świętego w pudełkach,
 • pudełka i skrzynie w stylu memory box,
 • prezenty personalizowane i grawerowane,
 • upominki z metryczką,
 • praktyczne zestawy prezentowe dla nowożeńców i dzieciątka. 

Drobiazgi dla gości łączonego przyjęcia to przykładowo:

 • słodycze: krówki, czekoladki mleczne, lizaki
 • ciasteczka z wróżbą
 • szklane buteleczki z zasuszonymi roślinami lub herbatą,
 • jojo,
 • bańki mydlane,
 • breloczki,
 • grawerowane łyżeczki,
 • świeczki zapachowe i sojowe,
 • magnesy ze zdjęciem,
 • drewniane figurki. 

Teraz już na pewno łatwiej Wam będzie podjąć decyzję, czy jednoczesny ślub i chrzciny to rozwiązanie dla Was. Będziemy wdzięczni, jeśli podzielicie się z nami doświadczeniem z wyjątkowego dnia. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium