Ojciec chrzestny - obowiązki, dokumenty, co kupuje?
obowiązki ojca chrzestnego na chrzcie

Chrzest, jako pierwszy sakrament, mocno zakorzeniony w kulturze i tradycji to niezwykle ważne wydarzenie w życiu dziecka, a także jego rodziców i bliskich. Kluczową rolę odgrywają w nim rodzice chrzestni. Nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o samą ceremonię chrztu – matka i ojciec chrzestny mają czuwać nad rozwojem dziecka oraz stanowić wsparcie dla rodziców. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są obowiązki ojca chrzestnego, kto może nim zostać i co okaże się potrzebne, aby wziąć udział w ceremonii. Zapraszamy!

 

Kim jest ojciec chrzestny?

Ojciec chrzestny z oficjalnego punktu widzenia jest kimś w rodzaju opiekuna, który czuwa nad rozwojem swojego chrześniaka oraz stara się pomóc w wykształceniu prawidłowego systemu wartości. Warto jednak zaznaczyć, że ojciec chrzestny powinien być również swego rodzaju mentorem czy przyjacielem, stanowiącym wsparcie w każdej sytuacji. Najważniejszy jest tutaj dobry kontakt z dzieckiem oraz chęć pielęgnacji wzajemnej relacji.

 

Nie ma co ukrywać, że najczęściej ojciec chrzestny zgodnie z tradycją kupuje dziecku prezenty z różnych okazji oraz zapewnia wsparcie finansowe w przypadku większych wydarzeń, jak np. 18 urodziny czy wesele. Oczywiście różne mogą być warunki materialne oraz zwyczaje panujące w danej rodzinie. Powyższe dwa wymiary zwykle są ze sobą nierozłączne.

 

Obowiązki ojca chrzestnego

Warto mieć świadomość, że obowiązki ojca chrzestnego wykraczają znacznie poza formalności związane z Chrztem Świętym oraz aktywne uczestnictwo w ceremonii. W dalszej części opisujemy szczegółowo, o co przyszły ojciec chrzestny powinien zadbać w kontekście wyprawki dla dziecka oraz prezentów czy pamiątek. Najistotniejsze jest jednak to, czego nie da się dostrzec gołym okiem – zapewnienie chrześniakowi wzoru do naśladowania, pomoc w utrwalaniu najlepszych wartości oraz wsparcie w czasie jego rozwoju.

 

To właśnie powyższy wymiar jest najważniejszy i to on pozostaje po usunięciu wszelkiej materialnej otoczki. Obowiązkiem ojca chrzestnego jest dbać o prawidłowy rozwój malucha oraz wspierać jego rodziców w wychowaniu. Nie oznacza to oczywiście zastępowania rodziców – nawet spotykając się z chrześniakiem czy chrześnicą od czasu do czasu (w trakcie różnych okazji), można zachować poprawną relację, która pomoże w pielęgnacji wspólnej więzi.

 

Co potrzebuje ojciec chrzestny na chrzest? Kluczowe dokumenty

Jeżeli szukasz kompleksowego poradnika, opisującego, co potrzebne jest do Chrztu Świętego, zachęcamy do przeczytania osobnego wpisu na naszym blogu. W tym miejscu pokrótce opisujemy, jakie warunki należy spełnić, aby zostać ojcem chrzestnym oraz o jakie formalności trzeba zadbać w pierwszej kolejności.

 

Podstawowe warunki do możliwości objęcia roli ojca chrzestnego, to:

  • Wiek powyżej 16 lat,
  • Udzielony sakrament bierzmowania,
  • Stan wolny lub sakramentalny związek małżeński.

 

Taka osoba powinna być również wierząca i praktykująca, co potwierdza się za pomocą odpowiedniego zaświadczenia, pobranego z parafii właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Kolejną formalnością jest konieczność odbycia spowiedzi świętej i otrzymanie zaświadczenia od spowiednika. Oczywiście należy również podać wszystkie niezbędne dane osobiste rodzicom, którzy będą załatwiać kwestie formalne w parafii, w której odbędzie się chrzest. Co potrzebuje ojciec chrzestny na chrzest? Rozdzielmy akcesoria związane z samą ceremonią oraz upominki na późniejsze przyjęcie. 

 

Jeżeli chodzi o wyprawkę dla dziecka na ceremonię w kościele, ojca chrzestnego powinna zainteresować głównie gromnica, którą dzierży i we wskazanym momencie odpala, odpowiadając na formuły głoszone przez kapłana. Tradycyjnie zakup szaty do chrztu należy do matki chrzestnej. O resztę dbają zazwyczaj rodzice malucha, jednak zawsze warto upewnić się, czy nie będą oni potrzebowali wsparcia. 

 

co potrzebuje ojciec chrzestny na chrzest

 

Co daje chrzestny na chrzest? O prezentach słów kilka

Ważną kwestią, o którą musi zadbać ojciec chrzestny, jest prezent dla dziecka. Zazwyczaj goście dbają o upominki dla malucha, jednak rodzice chrzestni pełnią tutaj najważniejszą funkcję. Co zazwyczaj daje ojciec chrzestny na chrzest? Propozycji jest wiele, a wspólnym mianownikiem jest ich wymiar sentymentalny oraz długowieczność – takie upominki są również doskonałą pamiątką na całe życie. Możesz wybrać:

 

  • Krzyżyk lub medalik na łańcuszku. Oczywiście taki prezent nie nadaje się do natychmiastowego użytku – kilkumiesięczne dziecko jest za małe, żeby go nosić. Doskonale sprawdzi się jednak później, kiedy już maluch do niego dorośnie. Może być również wykorzystany podczas Komunii Świętej. Najlepiej, aby taki rodzaj biżuterii był wykonany ze złota, srebra lub chociaż pozłacany (posrebrzany), co sprawi, że przetrwa długie lata.
  • Pamiątka w formie obrazka. Bardzo popularnym i trwałym rozwiązaniem jest obrazek srebrny przedstawiający motyw związany z Chrztem Świętym. Często takie obrazki przedstawiają anioła stróża, który od tego momentu ma za zadanie ochraniać dziecko. Piękny symbol i doskonały podarunek w formie pamiątki. Jeżeli szukasz opcji budżetowej, możesz wybrać obrazek wykonany z drewna, szkła lub standardowy, drukowany, w ozdobnej ramce. Możliwości wyboru jest naprawdę wiele.
  • Pamiątkowa figurka. Najlepiej wybrać symbol odwołujący się do szczęścia i najlepszych życzeń. Może to być aniołek, słonik, koniczyna lub bezpośrednio motywy religijne, związane z duchowym znaczeniem chrztu. Takie figurki w najpopularniejszym wydaniu wykonane są z metali szlachetnych lub szkła.
  • Elegancka pozytywka. Jest to świetny prezent dla dziecka, który wzbudzi jego zainteresowanie, a po latach będzie stanowił doskonałą pamiątkę. 
  • Album na chrzest. Pozwala on na umieszczenie zdjęć z ceremonii chrztu świętego, przyjęcia, a także późniejsze dodawanie nowych fotografii.

 

Oprócz powyższych pamiątek, w grę wchodzić może szereg różnych, mniejszych propozycji. Doskonałym upominkiem, który dać może ojciec chrzestny jest dziecięca Biblia z imieniem, miś pluszowy z imieniem, ozdobne pudełko na drobiazgi czy chociażby kartki i książeczki pamiątkowe.

 

Zachęcamy do kreatywności oraz wyboru eleganckich pamiątek, które zostaną z chrześniakiem lub chrześnicą na lata. Możesz mieć pewność, że takie sentymentalne prezenty sprawdzą się doskonale!

 

co kupuje ojciec chrzestny na chrzest

 

Różnorodne zadania ojca chrzestnego – podsumowanie

Bycie ojcem chrzestnym to duże wyróżnienie, ale również i pewne zobowiązanie. Opisane powyżej obowiązki ojca chrzestnego obejmują zarówno przygotowanie do ceremonii, zakup niezbędnych akcesoriów, jak i dalszą pracę na rzecz wykształcenia pozytywnych wzorców i wartości u dorastającego dziecka. Choć jest to sprawa najważniejsza, nie można również zapominać o materialnym wymiarze sprawy. Ojciec chrzestny zazwyczaj ofiaruje również ciekawy prezent oraz pamiątkę, która po latach może stanowić doskonałą okazję do wspaniałych wspomnień.

 

Skoro wiesz już, co daje chrzestny na chrzest, pozostaje wybrać ciekawy upominek lub prezent i wręczyć je chrześniakowi podczas przyjęcia. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i do wyboru wyjątkowych podarków na Chrzest Święty. Przejdź do odpowiedniej kategorii lub skorzystaj z propozycji zawartych w tekście!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl