Matka chrzestna – powinności, formalności i prezenty na chrzest
Matka chrzestna – powinności, formalności i prezenty na chrzest

Matka chrzestna pełni niezwykle istotną funkcję zarówno podczas samej ceremonii Chrztu Świętego, jak i podczas dalszego życia dziecka. Jej rolą jest przede wszystkim pomoc rodzicom w wychowaniu malucha zgodnie z tradycją i wyznawanymi zasadami oraz stanowienie nieustannego wsparcia dla dorastającego dziecka. Jakie są obowiązki matki chrzestnej? Jak należy przygotować się na ceremonię w kościele oraz późniejsze świętowanie? Co daje chrzestna na prezent? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule!

 

 

 

 

 

 

 

Kto może zostać matką chrzestną?

Zanim przejdziemy do opisywania konkretnych obowiązków wynikających z pełnienia funkcji matki chrzestnej, warto zwrócić uwagę na warunki, które trzeba spełnić, by móc w ogóle przystąpić w takim charakterze do pierwszego sakramentu w życiu dziecka. 

 

Najważniejsze warunki to:

  • udzielony sakrament bierzmowania,
  • przekroczenie 16 roku życia,
  • życie w sakramentalnym małżeństwie lub stan wolny.

 

Oczywiście zgodnie z kościelnymi zasadami, kandydatka na matkę chrzestną powinna być praktykującym wyznawcą religii chrześcijańskiej, co potwierdza się zaświadczeniem wystawionym w parafii właściwej dla miejsca zamieszkania. Jest to naturalnie warunek dość ogólny i nieformalny. Z punktu widzenia przepisów kluczowe jest spełnienie trzech powyższych wytycznych.

 

Formalności dla matki chrzestnej związane z sakramentem Chrztu Świętego

Aby móc zostać matką chrzestną potrzebne są oczywiście Twoje dane, które rodzice dziecka dostarczą do parafii, w której odbędzie się ceremonia. Oprócz tego jedyne formalności, a zarazem obowiązki matki chrzestnej na etapie przygotowań to dostarczenie wspomnianego już zaświadczenia z parafii właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, wskazujące na fakt wiary i jej praktykowania, a także zaświadczenia o odbytej spowiedzi. 

 

Poza wymienionymi powyżej dokumentami nie ma dodatkowych formalności, przynajmniej dla matki chrzestnej. Większością spraw zajmują się rodzice dziecka. Oczywiście warto zawsze upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w organizacji chrztu oraz zaoferować swoje wsparcie. Matka chrzestna to w końcu ktoś więcej niż tylko świadek uczestniczący w ceremonii.

 

Obowiązki matki chrzestnej

Najważniejsze w pełnieniu funkcji matki chrzestnej jest nawiązanie relacji z dzieckiem oraz utrzymywanie z nim stałych, przyjaznych kontaktów w toku dorastania. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomoc w zaszczepieniu właściwych wartości, ale także wsparcie i chęć niesienia pomocy. Z tego względu, wybierając osobę, która zostanie matką chrzestną, należy wziąć pod uwagę możliwości oraz cechy charakteru, które pomagają wytworzyć wspomnianą więź. Jeżeli to Ty jesteś kandydatką na matkę chrzestną, pamiętaj, że oprócz zaszczytów istnieją obowiązki oraz przysięga, której należy dotrzymać.

 

Co kupuje chrzestna na chrzest? Podstawowa wyprawka na ceremonię

Jeżeli chodzi o samą ceremonię Chrztu Świętego, więcej informacji dotyczących niezbędnych akcesoriów i elementów wyprawki znajdziesz w artykule: Co jest potrzebne do chrztu? Z punktu widzenia przyszłej matki chrzestnej najważniejszy jest zakup białej szaty do chrztu dla maluszka. Zgodnie z tradycją to właśnie w jej gestii pozostaje zaopatrzenie się w ten element garderoby, niezbędny do prawidłowego przebiegu chrztu. W trakcie trwania ceremonii matka chrzestna ma za zadanie przygotować szatę i wraz z ojcem chrzestnym, który trzyma zapaloną gromnicę, odpowiadać na formuły wypowiadane przez kapłana. 

 

Tak naprawdę jest to jedyny istotny zakup w kontekście samej uroczystości kościelnej. Na tym jednak rola matki chrzestnej się nie kończy. Ważny jest również upominek w formie pamiątki dla ochrzczonego dziecka oraz tradycyjnie wręczany prezent. Na co najlepiej się zdecydować?

 

Wyjątkowe upominki, czyli co daje chrzestna na chrzest?

Poniżej przytaczamy najpopularniejsze i najlepiej sprawdzające się podarki z kategorii pamiątek dla dziecka oraz prezentów na Chrzest Święty. Naturalnie niektóre upominki mogą pełnić te dwie funkcje jednocześnie, a dodatkowo tradycje mogą być odmienne w różnych regionach. Poniższe przykłady mają stanowić w głównej mierze inspirację do własnych pomysłów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb oraz zasobności portfela.

 

BIBLIA prezent na Chrzest Św. z imieniem niebieskie kwiaty

 

Pamiątki na chrzest od matki chrzestnej

 

  • Obrazek z motywem odwołującym się do Chrztu Świętego. Często wykonany jest od ze srebra (posrebrzany/pozłacany) oraz przedstawia wizję anioła stróża obejmującego opiekę nad dzieckiem. Taki obrazek w formie płaskorzeźby może również być wykonany z innego rodzaju metalu, a nawet drewna. W tańszej wersji można postawić na tradycyjny, drukowany obrazek w eleganckiej ramce. Taki upominek od matki chrzestnej będzie świetną pamiątką na lata.
  • Biblia z imieniem, do której dodać można dedykację i życzenia. Biblia to atrybut wiary, która nierozłącznie związana jest z sakramentem Chrztu Świętego. Taki prezent od matki chrzestnej to z pewnością strzał w dziesiątkę, zwłaszcza w połączeniu z ręcznie wpisaną dedykacją, pozostawiającą ślad wspomnień,
  • Krzyżyk/medalik na łańcuszku. Choć jest to atrybut kojarzący się głównie z komunią świętą, matka chrzestna może podarować go już z okazji chrztu. Z oczywistych względów nie będzie mógł być używany przez pierwsze lata życia dziecka, jednak w perspektywie okaże się niezwykle przydatny,
  • Ozdobna statuetka, figurka. Najlepiej jeszcze, jeżeli taka pamiątka będzie zawierała indywidualny napis w formie życzeń, cytatu lub dedykacji,
  • Album na zdjęcia. Nośnik wspomnień oraz przedmiot o ogromnej wartości sentymentalnej, zwłaszcza podarowany w prezencie przez matkę chrzestną. Może być na bieżąco uzupełniany o świeże fotografie,
  • Książeczka pamiątkowa

 

MIŚ prezent dla dziecka DZIEWCZYNKA ANIOŁEK z metryczką

 

Pomysły na prezenty od matki chrzestnej

 

Pomysłów na podarki w postaci pamiątek czy ciekawych prezentów znaleźć można całe mnóstwo. Interesujące propozycje znajdziesz w naszym sklepie internetowym, w odpowiedniej zakładce. Niektóre z nich umieszczone są w powyższych linkach. Sprawdź, zainspiruj się i wybierz najlepsze prezenty od matki chrzestnej, które przypadną do gustu Twojemu chrześniakowi lub chrześnicy. 

 

Obowiązki i rola matki chrzestnej – podsumowanie

Zostanie matką chrzestną dla dziecka bliskich osób to niezwykle duże wyróżnienie, ale i poważne zobowiązanie, Pamiętaj, że najważniejsza jest tutaj więź oraz wsparcie w wychowaniu malucha, a także towarzyszenie mu w czasie jego rozwoju. Pełnienie tej zaszczytnej funkcji posiada również swoje bardziej przyziemne strony. Pamiętaj, że zostać matką chrzestną można po spełnieniu określonych wymagań, a przygotowania do ceremonii wiążą się z koniecznością załatwienia pewnych formalności. Nie bez znaczenia pozostaje wybór upominku dla dziecka oraz pamiątki, która będzie niosła za sobą ogromną wartość sentymentalną. 

 

Wiesz już, co kupuje chrzestna na chrzest zgodnie z tradycją. Jeżeli szukasz ciekawych dodatków, pamiątek i prezentów, sprawdź nasze produkty i wybierz coś dla siebie!do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl